gumki

GUMKI NA BRANSOLETKI - ZNAK CE 

 

Moda na bransoletki zaplatane własnoręcznie z kolorowych gumek trwa w najlepsze. Jednak w mediach pojawiają się informacje o toksyczności gumek, szczególnie w kontekście gumek sprowadzanych z Chin. Po czym poznać, że gumki są bezpieczne, a zabawa nimi nie spowoduje u dziecka alergii lub jeszcze gorszych skutków (z chorobą nowotworową włącznie!)? Zgodnie z prawem europejskim gumki na bransoletki są zabawką, ponieważ służą do zabawy dla dzieci do lat 14. W związku z tym powinny one spełniać wymagania prawne obowiązujące na zabawki, a więc powinny posiadać oznakowanie CE, deklarację zgodności oraz powinny przejść pozytywnie badania wykluczające ich szkodliwość. Rodzic, który zamierza kupić dziecku gumki na bransoletki powinien w przyjrzeć się informacjom na opakowaniu. Co powinny one zawierać?

 

INFORMACJE NA OPAKOWANIU GUMEK NA BRANSOLETKI 

  1. Nazwa i adres producenta, a także importera, jeśli wyrób był wyprodukowany poza granicami Unii Europejskiej. Importerem będzie najczęściej polska firma, która sprowadza wyrób z Chin i jest odpowiedzialna za jego bezpieczeństwo po wprowadzeniu go na rynek polski. To od tej firmy należy zgłosić się w pierwszej kolejności, jeśli produkt wzbudzi nasze podejrzenia,

  2. Znak CE, jednak ważny jest wygląd znaku. Prawidłowe oznakowanie CE powinno mieć czarny kolor i odpowiednie odstępy między literami. Jeśli znak CE jest inny niż podany poniżej wówczas lepiej nie kupować gumek,

    znak-ce 

    - prawidłowy znak CE



    znak-CE

    - nieprawidłowy znak CE



  3. Ostrzeżenie w języku polskim. Ze względu na małe elementy występujące w zabawce produkt nie jest przeznaczony dla dzieci do lat 3. W związku z tym na opakowaniu powinno znaleźć się ostrzeżenie słowne lub przynajmniej piktogram:

 

Jeśli na opakowaniu nie ma podanych powyżej zawartych informacji możemy mieć podejrzenia, że podmiot wprowadzający gumki do obrotu nie spełnił wymagań dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, nie nadał prawidłowo oznakowanie CE na zabawkę, a co za tym idzie prawdopodobnie też nie zrobił badań zabawki pod kątem bezpieczeństwa. W takim wypadku najlepiej nie kupować gumek, a swoje uwagi zgłosić do importera lub do najbliższego oddziału Inspekcji Handlowej.

Znak CE, certyfikat CE, deklaracja zgodności - wybierz interesującą Cię kategorię:

start-szkolenia więcej...

Szkolenia - oznaczenie CE

Prowadzimy szkolenia w zakresie:

- samodzielnego spełnienia wymagań dyrektyw przewidujących oznakowanie CE

- wymagań dyrektyw: MD 2006/42/WE, LVD 2014/35/UE, EMC 2014/30/UE, RoHS 2011/65/UE, TOYS 2009/48/WE, CPR 305/2011, PPE 2016/425.