odblaskiOZNAKOWANIE CE NA OPASKACH ODBLASKOWYCH

 

Bezpieczeństwo dzieci jest często narażone na poważne zagrożenia związane uczestnictwem w ruchu drogowym. Skutkiem poruszania się wieczorem po nieoświetlonym terenie może być potrącenie przez samochód. Z tej racji coraz bardziej popularne stają się odblaski lub opaski odblaskowe noszone na wierzchniej warstwie odzieży (np. na rękawie itp.). Od niedawna noszenie odblasków w terenie niezabudowanym jest również obowiązkiem prawnym.

 

Jakie są przepisy, których musi przestrzegać producent chcąc wprowadzić do obrotu opaski odblaskowe lub odblaski?

W polskim prawie istnieją regulacje prawne dotyczące sprzedaży wyrobów takich jak odblaski. Jest to środek ochrony indywidualnej, a więc podlega pod dyrektywę z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do wyposażenia ochrony osobistej (89/686/EWG). Oznacza to, że przy chcąc sprzedawać wyrób producent musi nadać na niego oznaczenie CE oraz wystawić deklarację zgodności taką jak dla środków ochrony indywidualnej. Wygląd znaku CE jest określony w dyrektywie, jednak przed wprowadzeniem do obrotu nie wystarczy tylko i wyłącznie oznakować swój towar symbolem CE. Oprócz tego należy spełnić wymagania procedur oceny zgodności, które mogą wymagać od producentów wykonania różnych czynności. W niektórych przypadkach koniecznym może okazać się spełnienie wymagań norm zharmonizowanych z dyrektywą 89/686/EWG (przykładowo jeżeli opaski są przyszyte do kurtki w określonych miejscach, tworząc z niej odzież ochronną). Do norm tych należą:

- EN ISO 20471:2013 - Odzież o intensywnej widzialności – Metody badania i wymagania, lub
- EN ISO 13688:2013 - Odzież ochronna - Wymagania ogólne

Zakres obowiązków producenta będzie określony w wyżej wymienionych dokumentach. Aby oznakować znakiem CE odblaski i wystawić dla nich deklarację zgodności, należy spełnić wszystkie wymagana, które znajdują się w dyrektywie PPE (SOI) oraz normach zharmonizowanych z PPE, dotyczących wyrobu.

 

Więcej na ten temat:

Znak CE, certyfikat CE, deklaracja zgodności - wybierz interesującą Cię kategorię:

start-szkolenia więcej...

Szkolenia - oznaczenie CE

Prowadzimy szkolenia w zakresie:

- samodzielnego spełnienia wymagań dyrektyw przewidujących oznakowanie CE

- wymagań dyrektyw: MD 2006/42/WE, LVD 2014/35/UE, EMC 2014/30/UE, RoHS 2011/65/UE, TOYS 2009/48/WE, CPR 305/2011, PPE 2016/425.