Drukuj

URZĄDZENIA CIŚNIENIOWE
Zbiorniki, rurociągi, osprzęt ciśnieniowy i bezpieczeństwa, Certyfikacja CE, Deklaracja Zgodności, Znak CE


Dyrektywy Nowego Podejścia przedstawiają zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla różnych grup produktów. W przypadku urządzeń cisnieniowych obowiązującym dokumentem jest Dyrektywa 2014/68/UE (dawniej 97/23/WE) - Dyrektywa w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się dourządzęń ciśnieniowych.

Każde wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku urządzenie ciśnieniowe musi spełniać postanowienia Dyrektywy, a więc musi zostać oznakowane znakiem CE. W celu poprawnego spełnienia wymagań, Komisja Europejska opracowała tzw. Moduły Oceny Zgodności. Wskazuje on wymagania, jakie muszą zostać spełnione, aby poprawnie wprowadzać wyroby do obrotu. Zwieńczeniem procesu oceny zgodności jest oznakowanie produktu znakiem CE i wystawienie deklaracji zgodności dla wyrobu. W nielicznych sytuacjach należy również uzyskać Certyfikat CE dla urządzenia ciśnieniowego.

 

Zakres dyrektywy

Dyrektywa ciśnieniowa PED 2014/68/UE (97/23/WE) odwołuje się do wyrobów, w których najwyższe dopuszczalne ciśnienie PS przekracza 0,5 bara. Będą to m. in:

Z dyrektywy ciśnieniowej PED wyłączone zostały m. in:

 

SYSTEM OCENY ZGODNOŚCI DLA DYREKTYWY CIŚNIENIOWEJ

Dyrektywa 2014/68/UE przewiduje trzynaście Systemy Oceny Zgodności dla środków ochrony indywidualnej:

dyrektywa-ciesnieniowa

Procedura oceny zgodności w wypadku urządzeń ciśnieniowych zależy od kategorii urządzenia ciśnieniowego. Kategorię można określić wyliczając maksymalne ciśnienie urządzenia, lub iloczyn jego ciśnienia i objętości.

 

Wymagania zasadnicze

W każdym Systemie Oceny Zgodności producent jest zobowiązany do spełnienia wymagań zasadniczych wytyczonych dla produkowanego urządzenia ciśnieniowego. Są one niezbędnym elementem potrzebnym do znakowania swoich wyrobów znakiem CE. Na podstawie wymagań zasadniczych zostają określone niezbędne środki dostosowawcze jakie należy wdrożyć w celu poprawnego wprowadzenia do obrotu urządzenia ciśnieniowego. Kolejno należy stworzyć odpowiednią dokumentację techniczną i instrukcję obsługi. Zwieńczeniem dzieła jest wystawienie deklaracji zgodności WE dla urządzenia oraz oznakowanie go prawidłową tabliczką znamionową CE.

 

Nasza oferta

Nasza jednostka specjalizuje się w tematyce oznaczenia CE. Oferujemy Państwu kompleksową usługę, zawierającą doradztwo dotyczące wprowadzania wyrobów do obrotu:

Jeżeli jesteś producentem / importerem wyrobów wykazanych w tym dziale - nie zwlekaj, Twój produkt jest prawnie zobowiązany do posiadania oznaczenia CE. Jeżeli masz pytania dotyczące oznakowania CE, skorzystaj z opcji kontaktu z naszą jednostką. Kontakt nic Cię nie kosztuje, a w zamian nasz specjalista pomoże Ci w doborze odpowiedniej ścieżki postępowania. Ponadto istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnego spotkania informacyjnego w zakresie oznakowania CE. Na naszej witrynie możesz skorzystać również z FAQ - Pytania i Odpowiedzi.

 

Dokumenty prawne

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/68/WE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do dostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych          

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku

         
Tekst podstawowy obowiązujący - Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 lipca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych  

       

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

2017-06-18 / JAK NADAĆ OZNAKOWANIE CE NA INSTALACJĘ?

Pytanie:
Prowadzę jednoosobową działalność zajmującą się hodowlą i sprzedażą roślin. W szklarni zewnętrzna firma zabudowała mi układ sterowania ogrzewaniem. Układ składa się z kilku grzejników i szafy sterującej grzejnikami. W szafie (zasilanej napięciem 230V) są zabudowane różne urządzenia (zasilacze, wyłączniki, przekaźniki itp.). Zwróciłem się do firmy wykonującej instalację (firma ta wykonała również szafę sterowniczą) o wystawienie deklaracji zgodności na szafę. Właściciel firmy odmówił mówiąc, że skoro wszystkie urządzenia zamontowane w szafie posiadają deklarację zgodności i oznaczenie CE oraz sama obudowa również posiada ww. to na całość nie musi wystawiać deklaracji zgodności i oznaczać urządzenia "swoją" tabliczką znamionową z znakiem CE. Natomiast według mnie firma powinna wystawić deklarację zgodności i oznaczyć urządzenie znakiem CE. Proszę o wyjaśnienie kto ma rację.

Odpowiedź:
Pomimo faktu, iż producent posiada deklaracje zgodności na wszystkie elementy, powinien przy składaniu takiego zestawu i sprzedaży go jako jednego elementu przeprowadzić proces oceny zgodności z dyrektywami: niskonapięciową LVD 2006/95/WE i o kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2004/108/WE, a więc nadać własne oznakowanie CE, w tym oznakować znakiem CE i wystawić deklarację zgodności dla urządzenia.