Topic-icon Producent - posiadacz działaności gospodarczej czy osoba prywatna?

Więcej
5 miesiąc 3 tygodni temu #699

Witam serdecznie.
Z góry chciałbym podziękować za możliwość uczestnictwa na Forum - wiele tematów rozwiało wiele moich wątpliwości.
Jednak mam kilka pytań:

1. Czy CE może być nadane przez osobę prywatną czyli producenta czy musi być to osoba posiadająca działalność gospodarczą?
Od czasu do czasu sprzedam wykonaną przeze mnie niewielką maszynę - jestem studentem, a moje zyski z niej mieszczą się w kwocie wolnej od podatku czyli poniżej 1400zł miesięcznie. Czy ja jako osoba prywatna może nabić tabliczkę na ową maszynę?

2. Czy w przypadku wykonania maszyny na terenie UE ale sprzedaży jej tylko na rynek USA jestem zoobowiązany do posiadania certyfikatu CE?


Byłbym ogromnie wdzięczny za odpowiedź na moje powyższe pytania.
Pozdrawiam!

Więcej
4 miesiąc 3 tygodni temu #739

Dyrektywy Nowego Podejścia definiują PRODUCENTA jako "każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i oferuje ten sprzęt elektryczny pod własną nazwą lub znakiem towarowym". Także pod kątem wymagań - niezależnie, czy producentem jest osoba fizyczna czy spółka - jest ona traktowana jako producent.

Samo wprowadzenie do obrotu oznacza "pierwsze dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie". Jeżeli towar jest sprzedawany - jest mowa o działalności handlowej (nie do każdej oczywiście musi zostać zakładana działalność gospodarcza).

Także w Pana przypadku, należy uznać Pana za producenta nawet w sytuacji w jakiej Pan się znajduje, jest Pan zobowiązany spełnić wszystkie wymagania zawarte w dyrektywach przewidujących oznaczenie CE, w tym nadać znak CE na maszynę, oznakować ją własnymi danymi oraz wystawić dokument deklaracji zgodności.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.169 s.