Topic-icon Pusta obudowa elektryczna

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #825

Witam.
Mam pytanie dotyczące obudowy przeznaczonej do sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Gdy wprowadzam na rynek obudowę z zamontowanym transformatorem 230Vac/12Vac to rzecz jasna że znakuję CE i wystawiam deklarację zgodności z dyrektywą LVD.

1)
Co w przypadku gdy taką samą obudowę wprowadzam bez transformatora?
Celem wprowadzania takiej obudowy jest to że klient może w niej zamontować inny transformator lub dowolne urządzenie elektryczne/elektroniczne.

2)
Czy akcesorium dodatkowego wyposażenia takiej obudowy, sprzedawane oddzielnie, np szyna po której można prowadzić przewody m.in. sieciowe 230V musi być oznakowana CE i posiadać deklarację zgodności?

Pozdrawiam.

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #828

Panie Robercie, jeżeli obudowa sama w sobie nie będzie posiadała części, które w przyszłości będą pod napięciem, to oczywiście wymagania formalne dyrektywy LVD 2014/35/UE nie będą miały zastosowania.

W momencie, kiedy taka szafa będzie zabudowana przez instalatora, taki instalator będzie zobowiązany wystawić deklarację zgodności na całość (jako, że w całości będzie to już urządzenie niskonapięciowe - podlegające pod wymagania dyrektywy niskonapięciowej LVD 2014/5/UE, znaku CE, deklaracji zgodności itp).

Po Pana stronie, jeżeli wie Pan, że produkt w przyszłości będzie produktem podlegającym pod konkretne zastosowanie - będzie odpowiednie techniczne przygotowanie tego wyrobu. Istnieje szereg norm opisujących tą kategorię, w związku z czym wszystkie komponenty powinny być zgodne z normami, nawet wtedy, kiedy formalna część znaku CE nie jest stosowana. Przykłady norm z tej branży:

- EN 62208 "Puste obudowy do rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych -- Wymagania ogólne"
- EN 60715 "Wymiary aparatury rozdzielczej i sterowniczej niskonapięciowej -- Znormalizowany montaż na szynach, w celu mechanicznego mocowania aparatury rozdzielczej, sterowniczej i akcesoriów"
- EN 60947-1 "Aparatura rozdzielcza i sterownicza niskonapięciowa -- Część 1: Postanowienia ogólne"
- EN 61439-1 "Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe -- Część 1: Postanowienia ogólne"

Wszystkie normy można nabyć na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego www.PKN.pl


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 27.09.2022
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 28.09.2022
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 29.09.2022
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #830

Dziękuję za odpowiedź.

A jak to wygląda w przypadku szaf typu Rack, pustych bez żadnej elektryki/elektroniki?
Jeżeli sprzedajemy szafę Rack "do złożenia" to czy możemy na nią wystawić deklarację zgodności? Pytam bo często klient od nas tego oczekuje.
I jeszcze jedno. Na już złożoną szafę Rack na jaką normę można się powołać? Czy to będzie EN 62208 czy jest jakaś norma dedykowana?

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #832

Samo wystawienie deklaracji zgodności dotyczy produktów, podlegających wprost bezpośrednio pod wymagania jednej z dyrektyw przewidujących nadanie oznaczenia CE.

Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE mówi o produktach zasilanych napięciem z zakresu 50-1000V prądu przemiennego lub 75-1500V prądu stałego - pusta szafa nie jest zasilana jakimkolwiek napięciem.
Dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE mówi np. o emitowaniu fal elektromagnetycznych przez aparaturę - pusta szafa nie generuje fal elektromagnetycznych.
Dyrektywa o substancjach niebezpiecznych zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym RoHS 2011/65/UE mówi o produktach zasilanych napięciem z zakresu 0-1000V prądu przemiennego lub 0-1500V prądu stałego - pusta szafa nie jest zasilana jakimkolwiek napięciem.

Na podstawie powyższego należałoby stwierdzić, iż puste szafy nie będą spełniały wymagań formalnych (znak CE, deklaracja zgodności, itp.). Podmiot dokonujący zabudowy takiej szafy, w momencie oddania do użytku gotowej np. rozdzielnicy będzie wystawiał swoją deklarację zgodności na całość i będzie przytwierdzał do takiej zabudowanej szafy tabliczkę znamionową ze swoimi danymi oraz swoim znakiem CE.

Pan jako producent pustych szaf, przygotowuje je np. zgodnie z normą EN 62208, bez wystawienia dokumentu deklaracji zgodności czy nadania znaku CE. Jeżeli kontrahenci tego wymagają - może Pan wystawić dobrowolne oświadczenie, np. o zgodności z normą EN 62208, czy też o braku występowania substancji chemicznych zakazanych na mocy załącznika II dyrektywy 2011/65/UE. Formalnej deklaracji zgodności o zgodności dyrektywami LVD, EMC czy RoHS nie powinno się w tej sytuacji wystawiać - gdyż pusta szafa, nie podlega pod powyższe dyrektywy.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 27.09.2022
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 28.09.2022
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 29.09.2022
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.057 s.