Odpowiedz: Pomoce dydaktyczne, a obowiązek oznakowania CE

Piszesz jako gość

Your e-mail address will never be displayed on the site.
X

Historia tematu: Pomoce dydaktyczne, a obowiązek oznakowania CE

Maks. pokazywanych 6 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)

  • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
  • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
1 rok 10 miesiąc temu #331

Pomoce dydaktyczne z definicji nie podlegają pod wymagania przepisów mówiących o oznaczeniu CE, z następującymi wyjątkami:

- są elektryczne / elektroniczne (one podlegają praktycznie w 100% pod wymagania elektryczne),
- są zabawkami (ten temat jest bardziej skomplikowany, rozpiszemy go poniżej).

Dyrektywa zabawkowa traktuje o każdym produkcie PRZEZNACZONYM PRZEZ PRODUCENTA DO ZABAWY, LUB KTÓRY MOŻE BYĆ UŻYTY DO ZABAWY przez dzieci do lat 14. Pytanie, czy taka pomoc dydaktyczna ma zastosowanie takie jak w poprzednim zdaniu. Jeżeli nie - możemy być w 100% pewni, że produkt nie będzie podlegał pod znak CE. Jeżeli tak - musimy przeanalizować wyłączenie w dyrektywie, które brzmi:

"Produkty przeznaczone do użytku w celach edukacyjnych w szkołach i innym kontekście oświatowym pod nadzorem dorosłego instruktora, takie jak sprzęt naukowy".

Jeżeli produkt jest stosowany jak w cytacie powyżej - nawet jeżeli jest przeznaczony do zabawy - to zostaje wyłączony z wymagań dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, tj. nie będzie posiadał wystawionej przez producenta deklaracji zgodności ani nie będzie posiadał znaku CE.
Jeżeli taki produkt nie będzie stosowany jak w cytacie powyżej - będzie już podlegał pod wszystkie wymagania dyrektywy zabawkowej, łącznie z oznakowaniem produktu znakiem CE oraz wystawieniem dla niego deklaracji zgodności.

  • Senso
  •  Avatar
1 rok 10 miesiąc temu #329

Dzień dobry,

Czy znak CE jest wymagany w przypadku produkcji pomocy dydaktycznych?Pozdrawiam

Czas generowania strony: 0.050 s.