Topic-icon Pomoce dydaktyczne

Więcej
4 miesiąc 5 dni temu #593

Witam, mam pytanie dotyczące własnej produkcji materiałów które służą do badań w testach psychologicznych, a konkretnie w tym przypadku - klocków. Test jest przeznaczony m.in. dla dzieci od 5 roku życia i starszych, wykonywany jest w obecności osoby dorosłej.
Przedmiotowy produkt to klocki, które służą układaniu różnych figur, wzorów, na polecenie psychologa.
Test jest wykonywany nie tylko w placówkach oświatowych, ale również prywatnych gabinetach.
Mam problem czy zakwalifikować taki produkt jako pomoc dydaktyczną, oświatową, ale nie tylko do użytku w placówkach oświatowych (umieścić na opakowaniu informację, że klocki nie są zabawką i nie służą do zabawy), czy jednak traktować go należy jako zabawkę, bo to klocki (z przeznaczeniem dla dzieci) i chcąc sprzedawać test poza granicami Polski musi on posiadać znak CE?
Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu?
Pozdrawiam Magda

Więcej
4 miesiąc 5 dni temu #594

Pani Magdo - wyłączenie zawarte w dyrektywie zabawkowej 2009/48/WE, załącznik I, punkt 13 określa:

"Produkty przeznaczone do użytku w celach edukacyjnych w szkołach i innym kontekście oświatowym pod nadzorem dorosłego instruktora, takie jak sprzęt naukowy" są wyłączone. Oznacza to, że produkt mogący być zabawką w takiej sytuacji zabawką nie będzie.

Jeżeli produkt z założenia nie będzie zabawką (będzie służył jedynie do przeprowadzenia badania), wyłączenie nie będzie się tyczyło takiego produktu, z tego względu, że cała dyrektywa nie będzie miała do niego zastosowania. Dyrektywa zabawkowa 2009/48/WE dotyczy zabawek (produktów przeznaczonych do zabawy lub mogących być użyte do zabawy przez dzieci do lat 14). W sytuacji, kiedy producent zabawki nie dedykuje zabawki do zabawy oraz jednocześnie produkt nie będzie używany w innych okolicznościach do zabawy - produkt jest poza wymaganiami dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, na mocy tej dyrektywy nie będzie miał nadanego znaku CE oraz nie będzie wystawiona dla niego deklaracja zgodności z dyrektywą zabawkową 2009/48/WE.

Inną kwestią jest zapewnienie, że produkt nie będzie używany w innych okolicznościach do zabaw (np. przysłowiowy Kowalski nie będzie miał możliwości zakupu przedmiotu, nie będą one też rozdawane dzieciom do domów, itp.).


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 07.04.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 08.04.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 09.04.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
  • Anonim
  • Anonim Avatar
4 miesiąc 4 dni temu #596

Bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Magda

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.079 s.