Topic-icon OEKO-TEX, GOTS i inne certyfikaty tekstyliów, a konieczność wykonania badań

  • Hanna
  • Hanna Avatar Autor
2 lata 5 miesiąc temu #777

Dzień dobry,
zastanawia mnie czy można domniemywać o zgodności produktu z normami UE na podstawie innych certyfikatów. Chodzi mi głównie o branżę tekstylną i certyfikaty takie jak Oeko-Tex Standard 100 , GOTS czy rodzime certyfikaty Bezpieczny dla dziecka lub Bezpieczny dla niemowląt. Tworząc zabawkę tekstylną mam obowiązek spełnić wymagania norm zharmonizowanych, m.in. EN 71-3. Producenci tkanin nie posługują się jednak normami unijnymi, lecz korzystają z atestów "branżowych". Czy korzystając z atestowanych tkanin, mogę pominąć badania chemiczne na zgodność z wymogami EN 71-3 czy i tak muszę je zlecić, a posiadany certyfikat zwiększa tylko moje szanse na ich pozytywny wynik? Nie znalazłam norm chemicznych dla ubranek oraz pościeli dziecięcej więc wydawać by się mogło, że materiałowa zabawka musi być solidniej przebadana niż poduszka czy śliniak, które są zdecydowanie częściej i dłużej w bezpośrednim kontakcie ze skórą dziecka. Czy tak faktycznie jest?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Hanna Szczycińska

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
2 lata 4 miesiąc temu #789

Pani Hanno stosowanie takich certyfikatów na pewno nie jest błędem, aczkolwiek odpowiadając konkretnie na Pani pytanie "Czy korzystając z atestowanych tkanin, mogę pominąć badania chemiczne na zgodność z wymogami EN 71-3" - należy odpowiedzieć, że nie. Wymóg mówi o zgodności z EN 71-3 (migracja pierwiastków chemicznych), a zadaniem producenta (nie jednostki zewnętrznej) jest określenie, czy takowa norma jest spełniona. Nie oznacza to, że faktycznie w celu zgodności z EN 71-3 należy wykonywać konkretne badania, jeżeli producent dysponuje innymi dowodami zgodności.

Niektóre certyfikaty, np. OEKO-TEX zostały już wymyślone po to, aby zapewnić pewien "branżowy standard". I tutaj należy stwierdzić, że wiele z wymagań zawartych w dyrektywie zabawkowej 2009/48/WE oraz w normie EN 71-3 jest już przez te standardy z automatu spełnione. Ale określenie dokładnie który standard, w przypadku określonej tkaniny, czy spełnia wszystkie wymagania z zakresu zabawkowego - to już inna inszość. W praktyce każdorazowo należy to określać mając na uwadzę określony rodzaj materiału i określony rodzaj certyfikatu, którym dysponujemy.

Czysto zero - jedynkowo nie możemy stwierdzić, że wszystkie certyfikaty spełniają wszystkie wymagania EN 71-3 oraz dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE.

Polecamy skontaktować się z jednostką certyfikującą wydającą dany certyfikat i z nimi ustalać, czy w danym konkretnym zakresie materiałowym ten certyfikat zapewnia zgodność z EN 71-3 oraz postanowieniami dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 18.04.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 19.04.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 20.04.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY ...

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.046 s.