Topic-icon Znak CE i znak EN 71 na zabawce

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu #81

"Znalazłam informację, że zabawki muszą posiadać CE certyfikat i EN71 certyfikat. Czy to są 2 osobne certyfikaty? Jeżeli dana zabawka posiada CE to oznacza to również, że przeszła również EN71 i jest to część CE więc wystarczy wtedy tylko certyfikat CE żeby sprzedawać produkt w Europie? Trochę się w tym gubię. Bardzo proszę o wyjaśnienie tego tematu." - takie zapytanie dostaliśmy od jednego z naszych Klientów. Jest to bardzo ważna kwestia, która może pomóc też innym, dlatego umieszczamy ją na forum.

Odpowiadając na pytanie:

Aby móc sprzedawać zabawkę producent musi spełnić przepisy dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, co potoczenie nazywa się nadawaniem oznakowania CE. Proces ten składa się z kilku etapów, m.in.:
1. Zbudowania dokumentacji wymaganej przez dyrektywę zabawkową,
2. Udowodnienie bezpieczeństwa zabawki – co dokonuje się najczęściej poprzez badania zabawki zgodnie z normami EN 71 (jest ich wiele),
3. Umieszczenie na zabawce odpowiednich ostrzeżeń i oznaczeń (znaku CE),
4. Wystawienie przez producenta deklaracji zgodności.

Można zatem powiedzieć, że jeśli na zabawce umieszczony jest znak CE to ona wcześniej musiała przejść badania na zgodność z normami EN 71, więc automatycznie je spełnia. Natomiast co do samego umieszczenia na zabawce jakichkolwiek znaków, to dyrektywa zabawkowa wymaga, aby znalazł się na niej tylko znak CE (znak EN 71 nie). Czasem, niektórzy producenci umieszczają też symbol EN 71, ale on nie jest wymagany, a ponadto nie ma określonej formy (w przeciwieństwie do symbolu CE, który musi wyglądać dokładanie tak jak wymaga tego rozporządzenie europejskie). Zatem podsumowując – jeśli producent zamierza sprzedawać zabawkę to musi na niej umieścić znak CE i udowodnić zgodność z normami EN 71, lecz samego symbolu EN-71 nie trzeba umieszczać.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
  • Certyfikat EN71 bez CE
  • Certyfikat EN71 bez CE Avatar
1 rok 7 miesiąc temu #401

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy zabawki które posiadają certyfikat EN71 lecz nie posiadające certyfikatu CE mogą być importowane do Polski?

Więcej
1 rok 7 miesiąc temu #405

Jeżeli produkt jest zabawką, certyfikat EN 71-x nie jest podstawą do oznakowania go znakiem CE. Jest on przydatny (jest dowodem na spełnienie wymagań normy zharmonizowanej EN 71-x), który producent musi przechowywać w swojej dokumentacji technicznej, aczkolwiek nie jest wystarczający. Wymagania dotyczące dokumentacji opisane są w dyrektywie zabawkowej 2009/48/WE, a podstawowym dokumentem mówiącym o spełnieniu przez zabawkę wymagań znaku CE jest dokument deklaracji zgodności (deklaracji zgodności WE - z ang. declaration of conformity).


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.079 s.