Zadzwoń: Znak CE: +48 790 250 575, Systemy ISO: +48 607 147 575 lub NAPISZ DO NAS!

Topic-icon Zbadanie zabawki w labolatorium - procedura i cena

  • Małgorzata MS
  • Małgorzata MS Avatar Autor
11 miesiąc 2 tygodni temu #114

Witam serdecznie,
mam pytanie dotyczące produkcji zabawek dla dzieci poniżej 3r.ż.

1) Jaki jest koszt oddania produktu do labolatorium?

2) Czy na podstawie badania w labolatorium otrzymam raport, zabezpieczający mnie prawnie?

3) Czy do badania potrzebna jest także dokumentacja techniczna produktu? Jeśli tak, to co musi ona zawierać?

4) Czy na podstawie raportu uzyskam wytyczne, według normy, jakie kryteria ma spełniać zabawka?

5) Rozumiem, że na podstawie raportu sama wystawiam znak CE?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.

Więcej
11 miesiąc 2 tygodni temu #117

Postaram się odpowiedzieć na Pani pytania:

1. Koszt badań może wynosić od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Zależy od od kilku czynników, m.in.
- rodzaju badań (czy to mają być badania mechaniczne, palność, chemia, czy może wszystkie),
- budowy zabawki (im więcej jest elementów składowych w zabawce, np. materiałów lub kolorów użytych do produkcji, tym cena badań będzie wyższa)

2. Raport z badań będzie świadectwem, że spełniła Pani wymagania prawne wynikające z dyrektywy zabawkowej i mówiące o tym, że należy przeprowadzić badania wyrobu. Patrząc z tego punktu można odpowiedzieć, że tak - będzie Pani zabezpieczona. Lecz należy pamiętać, że po pierwsze - badania zabawek to tylko jeden z elementów w procesie nadawania CE, więc samo wykonanie badań nie wystarczy żeby mówić o spełnieniu przepisów zabawkowych. Po drugie laboratorium zawsze odnosi się w raporcie z badań do konkretnej testowanej próbki/zabawki, a jeśli Pani w procesie produkcji kolejnych sztuk tej samej zabawki nie zapewni, że one są takie same jak ta sztuka, która była badana wówczas laboratorium za to nie odpowiada.

3. Zależy o jakie badania chodzi. Jeśli mówimy o standardowe badania zabawek, obejmujące normy EN 71-1, EN 71-2 i EN 71-3 wówczas podczas badań laboratorium nie sprawdza dokumentacji technicznej zabawki. Zwraca uwagę na ostrzeżenia umieszczone na zabawce lub w instrukcji użytkowania, lecz poza ten zakres dokumentacji nie wychodzi. Jednakże niektóre laboratoria badawcze wydają swoje "certyfikaty" lub "znaki", które mogą lecz nie muszą mieć związku z oznakowaniem CE. Jeśli producent zabawki chce uzyskać taki "certyfikat" wydawany przez laboratorium (nie mylić ze znakiem CE!) wówczas może się zdarzyć, że laboratorium zażąda od niego dokumentacji technicznej zabawki. Ale to już jest wymagania samego laboratorium, nie wynikające wprost z przepisów, a więc o szczegóły trzeba pytać w konkretnym laboratorium.

4. Wytyczne jakie ma spełniać zabawka są ogólnodostępne w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wymagań dla zabawek - www.certios.pl/Download/Dyrektywy/TOYS_Rozp_podst_2016.pdf . W normach EN 71-1, EN 71-2 i innych znajdują się wytyczne doprecyzowujące wymagania rozporządzenia. Dla przykładu - w rozporządzeniu jest wymagania, że zabawka dla dzieci w wieku poniżej 3 lat nie może zawierać małych części, a w normie znajdziemy informacje jakie te "małe części" mogą mieć rozmiary, aby nie były szkodliwe dla dziecka, czyli aby spełniały wymagania rozporządzenia. Ponadto w normach znajdziemy także informacje jak sprawdzać spełnienie danych wymagań. W podanym przykładzie będzie do tego służył próbnik małych części, który rozmiarem ma imitować przełyk dziecka.

Natomiast raport z badań nie podaje już żadnych nowych wytycznych. W raporcie jest tylko informacja, które wymagania z normy były sprawdzane i jaki jest wynik tego sprawdzenia (czy zabawka przeszła pozytywnie badania, czy może nie).

5. Producent zabawki samodzielnie nadaje znak CE, niezależnie od tego kto faktycznie wykonuje badania bezpieczeństwa zabawki. Mało tego - można powiedzieć, że nadanie CE jest wręcz obowiązkiem producenta, a nie jego przywilejem czy możliwością. Nikt za niego nie może tego zrobić, gdyż nikt nie może wziąć odpowiedzialności za bezpieczeństwo zabawki. Przypominam jeszcze raz, że aby nadać znak CE trzeba nie tylko przeprowadzić badania bezpieczeństwa, lecz także przygotować odpowiednią dokumentację, oznaczyć zabawkę w odpowiedni sposób oraz wystawić deklarację zgodności. Same badania nie wystarczą, aby stwierdzić zgodność z dyrektywą zabawkową i móc sprzedawać zabawkę.

Mam nadzieję, że moje odpowiedzi były zrozumiałe. Gdyby coś trzeba było jeszcze wyjaśnić - zapraszam do komentowania :)


Najbliższe certyfikowane szkolenia dla Pełnomocników i Audytorów wewnętrznych:
- ISO 9001 – 8-9.02.2018 / 890 PLN netto/os SZCZEGÓŁY
- ISO 14001 – 5-6.02.2018 / 1100 PLN netto/os SZCZEGÓŁY
- OHSAS 18001 – 19-20.02.2018 / 1100 PLN netto/os SZCZEGÓŁY
Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.201 s.