Odpowiedz: wytyczne dotyczące znaku CE

Piszesz jako gość

Your e-mail address will never be displayed on the site.
X

Historia tematu: wytyczne dotyczące znaku CE

Maks. pokazywanych 6 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
8 miesiąc 2 tygodni temu #673

Tak, stanie się Pan producentem nowego urządzenia, dla którego będzie Pan zobowiązany przeprowadzić proces oceny zgodności opisany TUTAJ (Jak wygląda procedura nadania oznaczenia CE)

 • Lampka drewniana zasilana bateriami
 • Avatar
8 miesiąc 2 tygodni temu #669

Czy w przypadku własnoręcznego stworzenia lampki wykonanej z drewna, w której znajdują się lampki zasilane bateriami 3xAA lub 4xAAA ( łańcuch lampek Led przykładowo jak na choinkę ) będzie potrzeba oznaczenia takiego produktu jakimś certyfikatem?

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
10 miesiąc 2 tygodni temu #611

Tak, istnieje takie wyłączenie. Proszę pamiętać, iż w takiej sytuacji muszą zadziać się wszystkie następujące kwestie:
- cel edukacyjny,
- stosowanie w placówce oświatowej,
- pod nadzorem dorosłego instruktora.

Jeżeli jeden z powyższych elementów nie może być spełniony (np. użytek w gospodarstwie domowym), ze zwolnienia nie można skorzystać.

Ciężko konkretne przykłady tutaj precyzować - w praktyce te same produkty w zależności od stosowania w placówce oświatowej / w domu - korzystają / nie korzystają z tego wyłączenia.

 • mag
 • Avatar
10 miesiąc 2 tygodni temu #610

witam, zgodnie z przepisami oznaczenie CE nie jest potrzebne dla: "wyroby przeznaczone dla celów edukacyjnych w szkołach i innych placówkach oświatowych, pod nadzorem dorosłego instruktora, w szczególności sprzęt naukowy". O jakie przedmioty chodzi ? czy można podać przykład ?
Globus, puzzle edukacyjne, karty edukacyjne, tabliczki z cyframi, literami ? a jeśli niektóre z tych rzeczy można również wykorzystać do "celów edukacyjnych " w domu ?
Z góry dziękuję za pomoc.

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
10 miesiąc 2 tygodni temu #609

Niestety nie (sugeruję zapoznać się z procesem - "certyfikat CE" nie jest tutaj stosowany. Zapewne chodzi Pani o "deklarację zgodności", gdyż to jest jedyny dokument mówiący o poprawnie nadanym znaku CE i spełnieniu wymagań dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE.

Należałoby wyjść od tematu, co to za "certyfikat" posiada sklejka (w świetle przepisów nie istnieją obowiązkowe "certyfikaty" na sklejkę, to oznacza, że jeżeli takowy jest wydany, to jest to jakiegoś rodzaju dobrowolna "certyfikacja").

Niezależnie od dokumentacji sklejki - producent zabawki jest zobowiązany do samodzielnej oceny tej zabawki w całości pod kątem dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE (a to się wiąże ze spełnieniem min. norm EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3). Po ocenie (pozytywnej) producent tworzy dokumentację zabawki, deklarację zgodności dla zabawki, tabliczkę znamionową (etykietę) ze znakiem CE i innymi wymaganymi informacjami). Wymagania odnośnie zawartości tych dokumentów określone są w dyrektywie 2009/48/WE oraz w normach zharmonizowanych).

Także podsumowując, zgodność jakakolwiek komponentu z którego zbudowana jest zabawka, nie daje podstaw do stwierdzenia zgodności całej zabawki. W takiej sytuacji musi Pani przeprowadzić proces oceny zgodności samodzielnie. Proszę zapoznać się z tematem: PRZEWODNIK - Jak wygląda PROCEDURA nadania oznaczenia CE na dowolny produkt? .

 • Magda
 • Avatar
10 miesiąc 2 tygodni temu #608

Witam, chcę produkować zabawki ze sklejki, która ma certyfikat CE. Czy wówczas mogę "z automatu" napisać, że gotowa zabawka, również posiada certyfikat ce ? Gotowa zabawka, to wycięte laserem elementy z tejże sklejki pomalowane farbą z atestem dla dzieci. Dziękuję za odpowiedź.

Czas generowania strony: 0.122 s.