Topic-icon Jak nadać znak CE – KROK 9/10 „Oznakowanie produktu tabliczką znamionową CE”

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #150

Jak nadać znak CE – KROK 9/10 „Oznakowanie produktu tabliczką znamionową CE”


1. W chwili, kiedy wymagania bezpieczeństwa mamy spełnione, stworzona została także odpowiednia dokumentacja techniczna, do wyrobu została dołączona zgodna z przepisami instrukcja obsługi – możemy przystąpić do przedostatniego elementu procesu nadania oznaczenia CE – do przygotowania i przytwierdzenia tabliczki znamionowej CE (etykiety CE).

2. Wymagania odnośnie znaku CE określone są przez w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 roku. Artykuł 30 tego rozporządzenia „Ogólne zasady dotyczące oznakowania CE” będzie konkretnie traktował o wyglądanie i zasadach umieszczania oznaczenia CE na produktach, a także ich opakowaniach. Poniżej przytoczone wymagania z rozporządzenia 765/2008:

3. Oznakowanie CE może zostać umieszczone wyłącznie przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Etykietę (tabliczkę znamionową) umieszczamy na każdej sztuce wyrobu. Istnieje jedno zwolnienie od tego wymagania – jeżeli FIZYCZNIE nie jest możliwe umieszczenie etykiety na wyrobie (gdyż jest np. za mały). W takiej sytuacji znakiem CE powinny być oznakowane wszystkie elementy towarzyszące produktowi, tj. opakowanie, instrukcja obsługi, dokumenty dołączone do produktu.

4. Znak CE umieszcza się w miejscu widocznym, tj. takim, aby z zewnątrz wyrobu można było go odczytać i informacje jemu towarzyszące.

5. Tabliczka znamionowa z oznaczeniem CE musi być przytwierdzona do wyrobu w sposób trwały, tj. taki, aby w przewidywanych warunkach użytkowania była ona dostępna i czytelna na wyrobie przez cały okres jego eksploatacji. W przypadku większych urządzeń stosuje się często tabliczki z aluminium anodowanego z wygrawerowanymi informacjami, przytwierdzonymi do wyrobu za pomocą mocnego kleju lub nitów. W mniejszych wyrobach ciekawe pomysły na oznakowanie CE to często metki odpowiednio mocno wszyte do materiałów produktu, naklejki na kleju uniemożliwiającym odklejenie czy samo wybicie lub wytłoczenie oznaczenia CE na obudowie urządzenia. Możliwości jest dużo – cel jeden – znak CE i informacje mu towarzyszące muszą pozostać przytwierdzone do produktu przez cały okres jego eksploatacji.

6. Konstrukcja oznaczenia CE jest ściśle określona i przedstawia grafika dostępna w większości dyrektyw / rozporządzeń europejskich. Nie możemy znaku CE rozciągać, wydłużać, spłaszczać czy „odchudzać”. Znak CE musi mieć określone wymiary i zachowywać zgodne proporcje. Minimalna wysokość znaku CE na etykiecie czy tabliczce znamionowej wynosi 5mm. Jeżeli produkt jest mniejszy – możemy skorzystać z opcji nieoznakowywania go znakiem CE, ze względu na fizyczną barierę.

7. Informacje dostępne wraz z oznakowaniem CE na etykiecie czy tabliczce znamionowej:
- znak CE,
- nazwa producenta + jego pełny adres,
- nazwa produktu,
- numer seryjny (jeżeli stosujemy).

Powyższe wymagania należy wzbogacić o szczegółowe wymagania każdej dyrektywy / rozporządzenia europejskiego oraz o wymagania danych norm zharmonizowanych.


PRZEJDŹ DO POPRZEDNIEJ CZĘŚCI – KROK 8/10 „Stworzenie instrukcji obsługi”
PRZEJDŹ DO KOLEJNEJ CZĘŚCI – KROK 10/10 „Wystawienie deklaracji zgodności”


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.150 s.