Topic-icon Jak nadać znak CE – KROK 5/10 „Spełnienie wymagań zasadniczych i innych”

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #154

Jak nadać znak CE – KROK 5/10 „Spełnienie wymagań zasadniczych i innych”


1. Dyrektywy oraz rozporządzenia europejskie będą również stawiały pewne wymagania techniczne odnośnie naszych produktów. Nie będą to co prawda konkrety lecz cele jakie nasz produkt musi osiągnąć, aby był bezpieczny. Te wymagania nazwane są w większości przypadków wymaganiami zasadniczymi danej dyrektywy / rozporządzenia europejskiego.

2. Producent musi być pewien, że wymagania zasadnicze odnoszące się do jego urządzenia są także spełnione. Co powinien zrobić – po pierwsze je znaleźć. Znajdują się one przeważnie w załączniku do dyrektywy / rozporządzenia europejskiego, aczkolwiek istnieją też przepisy, dla których wymagania zasadnicze znajdziemy w treści dokumentu.

3. W treści dyrektyw / rozporządzeń europejskich znajdziemy także opis tzw. modułu oceny zgodności. Będzie on mówił o ścieżce jaką musi obrać producent aby dokończyć formalny proces nadania oznaczenia CE. W zależności od przyjętego modułu (przeważnie producent wybiera go samodzielnie, chyba, że dany dokument nie przewiduje takiej możliwości) producenta czekają określone wymagania do spełnienia. Wytyczne co do wymagań poszczególnych modułów oceny zgodności są również określone w załącznikach do dyrektyw / rozporządzeń.

4. Najpowszechniejszym modułem oceny zgodności jest moduł A – moduł WEWNĘTRZNEJ KONTROLI PRODUKCJI przez producenta. Jeżeli dyrektywa daje taką możliwość – moduł ten będzie najprostszy do spełnienia.


PRZEJDŹ DO POPRZEDNIEJ CZĘŚCI – KROK 4/10 „Przeprowadzenie procesu analizy ryzyka”
PRZEJDŹ DO KOLEJNEJ CZĘŚCI – KROK 6/10 „Wykonanie badań”


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.144 s.