Topic-icon Czy nawozy podlegają pod CE?

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #962

Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie nawozów. Jestem dystrybutorem, dla którego firma X produkuje produkt pod moją marką, czyli firma X działa dla mnie usługowo, jednocześnie firma X sprzedaje ten sam produkt pod swoją marką z certyfikatem CE. Czy w takiej sytuacji powinienem swój produkt oznaczać CE powołując się na producenta (na etykiecie mam wyprodukowano przez:....) czy może zmieniając nazwę produktu sam staje się producentem i powinienem mieć własny certyfikat (na etykiecie zapisać wyprodukowano dla: albo nic nie pisać) ?
Z góry dziękuję za pomoc i wyjaśnienie

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #964

16 lipca 2022 zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2003/2003.

Oznacza to, iż od dnia 16 lipca 2022 roku nawozy określone w tym rozporządzeniu podlegają pod kwestię nadania oznaczenia CE, wystawienia dokumentu deklaracji zgodności, spełnienia wymogów określonych modułów oceny zgodności, przygotowania dokumentacji technicznej itp.

Producenci, przedstawiciele, importerzy oraz dystrybutorzy znajdą swoje wymagania odpowiednio w:
- art. 6 "obowiązki producentów"
- art. 7 "obowiązki upoważnionych przedstawicieli"
- art. 8 "obowiązki importerów"
- art. 9 "obowiązki dystrybutorów".

Należy jednak pamiętać, iż, jeżeli ktokolwiek produkuje dla Pani/Pana towary, pod Pani/Pana marką, to Pani/Pan jest producentem tego towaru. Określa to artykuł 10 rozporządzenia 2019/1009 "Przypadki, w których obowiązki producentów mają zastosowanie do importerów i dystrybutorów":

"Importer lub dystrybutor jest uznawany za producenta na potrzeby niniejszego rozporządzenia i podlega obowiązkom producenta określonym w art. 6, w przypadku gdy ten importer lub dystrybutor wprowadza do obrotu produkt nawozowy UE pod własnym imieniem i nazwiskiem lub własną nazwą lub znakiem towarowym lub modyfikuje produkt nawozowy UE już znajdujący się w obrocie w taki sposób, że może to mieć wpływ na zgodność z niniejszym rozporządzeniem."

Oznacza to, iż wprowadzając towar do obrotu musi Pani/Pan spełnić wymagania kierowane do producentów. Jeżeli jednym z wymagań stawianych dla producentów jest wystawienie dokumentu deklaracji zgodności - należy takowy dokument wystawić na nowo (przez nowego producenta). Jeżeli wymaganiem byłoby przejście innego modułu oceny zgodności niż moduł A "wewnętrzna kontrola produkcji" - nowy producent musi uzyskać certyfikat z jednostki notyfikowanej potwierdzający spełnienie wymagań. Jeżeli wymaganiem jest oznakowanie produktu danymi producenta - należy na opakowaniu nawozu podać dane producenta - oczywiście tego, który w rozumieniu rozporządzenia nim jest - także tego, który wprowadza nawozy pod własną marką do obrotu.

Także nowy brand, nowa nazwa, nowe logo - to nowy producent, to nowy znak CE, to nowa deklaracja zgodności - a więc nowa ocena zgodności prowadzona przez nowy podmiot gospodarczy.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 12.12.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 13.12.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 14.12.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.076 s.