Topic-icon Informacje wymagane do umieszczenia na urządzeniu elektrycznym

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #864

Dzień dobry,

Moje pytanie dotyczy ładowarek sieciowych (z wyjściami USB). Czy na tabliczce znamionowej lub obudowie urządzenia musi znaleźć się kraj produkcji i/lub pełna nazwa i adres producenta? Zwykle takie informacje umieszczam na opakowaniu i instrukcji obsługi - a na urządzeniu Model, nr seryjny, cechy produktu, oznakowanie CE, WEEE i oznakowanie bezpieczeństwa. Czy istnieje ustawa, rozporządzenie wskazujące obowiązek umieszczania kraju produkcji bezpośrednio na urządzeniu?

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #865

Szanowny Thomasie, przepisy dotyczące oznaczenia CE nie ujmują kwestii podania na produkcie czy jego etykiecie informacji dotyczących kraju pochodzenia towarów.

Przepisy regulują, aby na każdym produkcie, o ile jest to fizycznie możliwe, umieścić:
- nazwę i adres pocztowy producenta,
- nazwę i model urządzenia (lub inną informację umożliwiającą jego identyfikację),
- znak CE (w zakresie produktów objętych przepisami oznaczenia CE),
- znak WEEE (w zakresie produktów podlegających pod zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny),
- informacje niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa (prawo już nie reguluje jakie to są informacje),
- informacje wymagane przez normy EN zadeklarowane na dokumencie deklaracji zgodności (one też wskazują co należy dodatkowo umieścić na produkcie, np. napięcie, moc, symbol prądu stałego/przemiennego, kod IP, symbol podwójnej izolacji itp).

Aby dobrać poprawnie powyższe informacje należy określić zakres stosowania wszystkich dyrektyw / rozporządzeń oraz norm mogących mieć zastosowanie do produktu.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 12.12.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 13.12.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 14.12.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Za ten post podziękował: Thomas

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #867

Dziękuję za odpowiedź.
Treść dyrektyw i norm dotyczących mojego urządzenia są mi znane - i w nich nie znalazłem obowiązku oznaczania urządzenia krajem pochodzenia. Jednak często widzę na sprzęcie niektórych producentów taką informację, a na sprzęcie innych jest jej brak. I bardzo mnie to zastanawia.
Nie potrafiłem znaleźć satysfakcjonujących informacji w Internecie, dlatego postanowiłem napisać tutaj na forum.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.089 s.