- Posty: 3
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie tytułowego produktu jakim jest pistolet natryskowy do agregatów malarskich - i jak nie ulega wątpliwości fakt, że sam agregat podlega dyrektywie maszynowej (plus EMC, RoHS itp) i całemu procesowi stworzenia dokumentacji itp., tak pistolet już nie/
Czy jest to jakaś luka, czy jednak obowiązek? Jest to część maszyny (akcesorium), ale czy musi mieć oddzielną dokumentację i certyfikat? Oddzielne badania bezpieczeństwa (jest to tylko produkt działający na ciśnienie nie prąd). Czy jako osobno sprzedawany produkt musi mieć swoją deklaracji zgodności, czy wystarczy ująć to w deklaracji zgodności agregatu. Czy musi być na nim samym znak CE?
Z góry dziękuję za małe rozjaśnienie w temacie.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Szanowny PFK2025 pistolet natryskowy do agregatu malarskiego na pewno pod jakieś wymagania podlega. Tylko trzeba się dobrze zastanowić pod jakie. Jakie są możliwości:
a) jeżeli ma jakąkolwiek elektrykę/elektronikę - możemy do niego zastosować dyrektywy LVD 2014/35/UE / RoHS 2011/65/UE,
b) jeżeli ma jakiekolwiek elementy ruchome wprawiane w ruch siłą inną niż siła mięśni ludzkich - dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE / MR 2023/1230,
c) jeżeli nie podlega pod powyższe dwa podpunkty będzie podlegał min. pod rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów GPSR 2023/988.
Co do zasady jeżeli taki pistolet jest samodzielnie wprowadzany do obrotu to należy określić przepisy prawne dla samego pistoletu oraz spełnić ocenę zgodności dla niego. Jak ta ocena zgodności powinna wyglądać - tak jak będą to dyktowały powyższe przepisy. I tak:
- jeżeli pistolet będzie podlegał pod podpunkt a) lub b) - znak CE będzie musiał być na sam pistolet naniesiony, deklaracja zgodności będzie musiała zostać wydana,
- jeżeli pistolet będzie podlegał tylko pod podpunkt c) - nie będzie można umieścić oznakowania CE na pistolecie, rozporządzenie to nie przewiduje także wystawiania dokumentu deklaracji zgodności.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.























