Topic-icon Producent maszyny nie istnieje, a deklaracja zgodności została zgubiona.

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #100

Otrzymaliśmy ciekawe zapytanie od naszego Klienta - dzielimy się odpowiedzią z Państwem:

Pytanie:
"chciałbym importować z poza UE kombajn marki ******. Niestety ma zgubioną deklarację CE. (kombajn posiada tylko tabliczkę CE) Firma ****** aktualnie już nie istnieje. W jaki sposób mógłbym uzyskać taką deklarację aby przywieźć ten kombajn do Polski?"

Odpowiedź:

Znak CE i deklaracja zgodności nadawane są tylko i wyłącznie przez PRODUCENTA lub UPOWAŻNIONEGO PRZEDSTAWICIELA. Importer nie może wykonać żadnego z elementów procesu oceny zgodności. Napisał Pan, że maszyna posiada tabliczkę CE, w związku z tym posiada nadany znak CE oraz producent wystawił do niego deklarację zgodności (tyle, że jest zgubiona). Nikt oprócz PRODUCENTA lub UPOWAŻNIONEGO PRZEDSTAWICIELA nie może takiej deklaracji dorobić.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest przejęcie obowiązków PRODUCENTA. Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE dopuszcza taką możliwość w jednej sytuacji – tzw. głębokiej modernizacji. Oznacza to, iż dowolny podmiot gospodarczy dokonujący tzw. GŁĘBOKIEJ MODERNIZACJI w efekcie staje się PRODUCENTEM nowej maszyny. Z chwilą dokonania głębokiej modernizacji nowy PRODUCENT musi wykonać pełną ocenę zgodności z dyrektywami (stan prawny i normatywny zgodny z datą wykonania głębokiej modernizacji), a więc:
- przyporządkować dyrektywy nowego podejścia
- dobrać polskie akty prawne (jeżeli nowy PRODUCENT występuje na terenie PL)
- dobrać aktualne normy zharmonizowane
- przygotować wykaz wymagań dla aktów prawnych i normatywnych
- SPEŁNIĆ TE WSZYSTKIE WYMAGANIA
- przeprowadzić analizę zagrożeń (pisaliśmy o niej TUAJ )
- przygotować pełną dokumetnację techniczną, o której mówią dyrektywy
- napisać instrukcję obsługi do maszyny
- wystawić deklarację zgodności
- ozanczyć ją nową tabliczką znamionową CE

Najcięższy jest oczywiście etap spełnienia wymagań. Przy głębokiej mdoernizacji wszystkie aktualne na dzień wykonania głębokiej modernizacji akty prawne i normatywne muszą zostać zastosowane i spełnione przez nowego PRODUCNETA.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stanąć przed pytaniem, czy proces będzie w ogóle opłacalny. Koszty związane z oceną zgodności mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 12.12.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 13.12.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 14.12.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

  • Łukasz
  • Łukasz Avatar
6 lata 2 miesiąc temu #102

A czy nowym Producentem może być osoba prywatna?
Co rozumiane jest przez pojęcie głębokiej modernizacji? Czy jest ona w jakiś sposób określona oraz sprawdzana? Od jakiego momentu zaczyna się głęboka a od którego jeszcze nie?

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #104

Producentem nazywamy osobę fizyczną lub prawną, która jest odpowiedzialna za zaprojektowanie lub wytworzenie maszyny oraz wprowadza ją do obrotu pod swoją własną nazwą lub znakiem towarowym. W definicji zawarto dwa warunki dotyczące producenta. Po pierwsze osoba ta musi wytwarzać wyrób lub zlecić jego wytwarzanie. Po drugie musi wprowadzać go do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym. Odpowiadając na pierwsze pytanie, tak. Osoba prywatna może być producentem.

Głęboka modernizacja to bardzo szeroki temat. Nie jest on określony w żadnym wiążącym akcie prawnym. Przewodnik do dyrektywy maszynowej 2006/42/WE mówi, że maszynę będzie można uznać za nową, jeżeli dojdzie do „tak istotnego przekształcenia lub przebudowania maszyn używanych, że można je uznać za nowe maszyny". Osoba przerabiająca maszynę powinna odpowiedzieć na pytania, czy w maszynie dokonywane były zmiany w:
- konstrukcji maszyny, lub
- jej zastosowaniu, lub
- sterowaniu maszyną, lub
- technicznych środkach bezpieczeństwa.
Jeżeli żadna z powyższych odpowiedzi nie jest twierdząca to nie doszło do głębokiej modernizacji. Natomiast w przypadku przynajmniej jednej odpowiedzi twierdzącej musi odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie - czy zmiany w maszynie spowodowały wzrost zagrożeń lub poziomu ryzyka?
Gdy dochodzi do wzrostu poziomu ryzyka maszyna zostaje "nową" maszyną.

Dlatego osoba, która dokonuje modernizacji powinna przeprowadzić ocenę ryzyka i to ona określa, czy doszło do modernizacji czy nie. Jeżeli do modernizacji doszło, stajemy się producentem i przechodzimy przez cały proces oceny zgodności i nanosimy znak CE, jeżeli nie, dostosowujemy maszynę do minimalnych wymagań.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 12.12.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 13.12.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 14.12.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.076 s.