Topic-icon Deklaracja zgodności maszyn - zawartość, język, wymagania

  • PZL-Świdnik S.A.
  • PZL-Świdnik S.A. Avatar
2 lata 11 miesiąc temu #327

Proszę o informację, czy jeżeli do dostarczonego elementu, części, podzespołu wymagany jest również atest, certyfikat, wymagany jest on w języku polskim, czy też takiego wymogu nie ma?

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #328

Atesty, certyfikaty i inne elementy dokumentacji maszyn (za wyjątkiem instrukcji obsługi oraz deklaracji zgodności) nie są wymagane, aby przekazywać je Klientom. W związku z czym prawo nie będzie określało języka takich dokumentów.

Jeżeli będą Państwo wymagali takich dokumentów od dostawcy, np. Waszą wewnętrzną umową, to samodzielnie określić powinni Państwo w tej umowie np. język takiego dokumentu, jeżeli takowy będzie przez Państwa wymagany.

Zgodnie z postanowieniami dyrektywy w sprawie maszyn 2006/42/WE, w celu nadania oznaczenia CE producent spełnia wszystkie wymagania zawarte w dyrektywie oraz przekazuje odbiorcom:
- instrukcję obsługi - w języku zrozumiałym przez operatorów oraz
- deklarację zgodności - w języku kraju, w którym maszyna zostaje wprowadzona do obrotu.

Innych wymagań prawnych (językowych) dyrektywa w zakresie dokumentów przekazywanych odbiorcom nie stawia.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 25.01.2022
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 26.01.2022
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 27.01.2022
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

  • Livorno
  • Livorno Avatar
2 lata 7 miesiąc temu #384

Witam. Sprowadziłem maszynę z Chin jest na składzie celnym. Agencja wystąpiła o deklarację zgodności. Producent mówi że nie ma takiej , ja myślę że ma ponieważ oni sprzedają te maszyny na cały świat.Może nie rozumie o co chodzi? Uprzejmie proszę o pomoc.

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
2 lata 7 miesiąc temu #385

Szanowny Livorno, zgadzam się z Panem - każda maszyna wprowadzana do obrotu musi mieć wystawioną deklarację zgodności o określonej treści i zawartości. Reguluje to Art. 5, pkt. 1, ppkt. e) dyrektywy maszynowej 206/42/WE:

"Przed wprowadzeniem maszyny do obrotu lub oddaniem do użytku producent (...) sporządza deklarację zgodności WE zgodnie z załącznikiem II część 1 sekcja A i zapewnia, że została dołączona do maszyny".

Treść dyrektywy w PDF do pobrania na TEJ STRONIE w jej dolnej części "Dokumenty prawne i inne".


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 25.01.2022
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 26.01.2022
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 27.01.2022
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

  • Grzesław
  • Grzesław Avatar
2 lata 5 miesiąc temu #418

Witam. Zakupiłem maszynę (podnośnik samochodowy warsztatowy), który został wyprodukowany w Chinach. Maszynę kupiłem od polskiej firmy, która tym samym zainstalowała ją w moim warsztacie. Firma ta wraz z podnośnikiem dostarczyła mi dokumentację oraz deklarację, co do której mam wątpliwości. Deklaracja zgodności została wystawiona i podpisana przez wspomnianą "polską firmę", jednakże widnieje ona w deklaracji jako "instalator". Producentem maszyny według deklaracji jest podmiot z Chin. Na tabliczce znamionowej natomiast (w języku polskim) widnieją nazwy obu firm, bez żadnej informacji kto jest producentem. Czy tak wystawiona deklaracja zgodności jest ok? Czy zakupiony przeze mnie podnośnik (dźwignik) zostanie odebrany przez UDT? Będę wdzięczny za Państwa pomoc. Z góry dziękuję!
Pozdrawiam,
G.

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #425

Niestety, w zależności od inspektora z UDT, maszyna może nie być odebrana.

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy maszynowej 2006/42/WE dokument deklaracji zgodności może być wystawiony tylko przez jednego z dwóch poniższych podmiotów gospodarczych:

  1. Przez PRODUCENTA
  2. Przez jego UPOWAŻNIONEGO PRZEDSTAWICIELA

Podmiot wystawiający dokument deklaracji zgodności będzie musiał wystąpić jako jeden z dwóch powyższych podmiotów gospodarczych oraz te same dane będą musiały znaleźć się na tabliczce znamionowej maszyny.

Sam "instalator" nie ma mocy, aby wystawiać dokument deklaracji zgodności - chyba, że w trakcie instalacji przejmie obowiązki producenta (np. ze względu na specyficzną formę montażu lub delikatne przeróbki maszyny) i stanie się formalnym "producentem". Aczkolwiek nawet wtedy - na deklaracji zgodności oraz na tabliczce znamionowej ze znakiem CE powinien występować jako PRODUCENT, nie instalator.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 25.01.2022
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 26.01.2022
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 27.01.2022
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.073 s.