Odpowiedz: Stara maszyna, produkcja lata 80-te - co z certyfikacją na znak CE?

Piszesz jako gość

Your e-mail address will never be displayed on the site.
X

Historia tematu: Stara maszyna, produkcja lata 80-te - co z certyfikacją na znak CE?

Maks. pokazywanych 6 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
2 miesiąc 1 tydzień temu #549

Formalnie nie jest wymagane nadanie znaku CE na taką maszyną. Zgodnie z wymaganiami prawnymi, chodzi o "pierwsze wprowadzenie do obrotu", jeżeli takowe miało miejsce w Polsce przed 2004 rokiem, to spełnione są znamiona maszyny "starej" bez znaku CE.

Sytuacją, która mogłaby tutaj ewentualnie spowodować konieczność nadania znaku CE byłoby wykonanie tzw. głębokiej modernizacji w okresie życia takiej maszyny po 2004 roku. Jeżeli takowa modernizacja miała miejsce nowy znak CE i deklaracji zgodności (a co za tym idzie spełnienie wszystkich wymagań dyrektywy maszynowej 2006/42/WE) muszą powstać. Jeżeli "głęboka modernizacja" nie miała miejsca, spełnić należy "wymagania minimalne" (dostosowanie + lista kontrolna).

 • Marcin
 • Avatar
2 miesiąc 1 tydzień temu #548

Czy jeśli maszyna została zakupiona jako używana po 2004 ale była użytkowana w polsce przez inną firmę jeszcze przed 2004 to czy certyfikacja nadal nie jest wymagana?

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
3 miesiąc 6 dni temu #516

Jest to data wejścia Polski do UE, data, po której europejskie akty prawne stały się obowiązujące w Polsce.

 • GK
 • Avatar
3 miesiąc 6 dni temu #515

A gdzie można znaleźć zapis że jest to 1 maja 2004?

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
2 lata 5 miesiąc temu #146

Otrzymaliśmy ciekawe zapytanie od naszego Klienta - dzielimy się odpowiedzią z Państwem:

Pytanie:
"Posiadamy budowlaną maszynę do układania rur (dźwig boczny) firmy ***, został wyprodukowany w 1980 roku. Teraz mam pytanie, czy ta maszyna podlega pod certyfikacje CE? Proszę o informacje"


Odpowiedź:

Maszyny wprowadzone do obrotu w Polsce przed 1 maja 2004 roku mogą pracować bez oznaczenia CE, aczkolwiek spełniając dla tych maszyn tak zwane „minimalne wymagania BHP”. W standardowej zatem sytuacji maszyna nie podlega pod tematykę oznaczenia CE. Jednym wyjątkiem, który będzie zmieniał ten stan rzeczy jest modernizacja. W sytuacji, kiedy użytkownik dokona tzw. „głębokiej modernizacji”, musi on przejąć odpowiedzialność producenta (stać się nowym producentem z dniem ukończenia modernizacji). Jeżeli hipotetyczna głęboka modernizacja miała miejsce po 1 maja 2004 roku – nowy producent będzie musiał nadać nowy znak CE na taką maszynę, wystawić deklarację zgodności dla maszyny oraz spełnić szereg innych wymagań płynących z dyrektywy maszynowej 2006/42/WE.

Czas generowania strony: 0.029 s.