Odpowiedz: Stara maszyna, produkcja lata 80-te - co z certyfikacją na znak CE?

Piszesz jako gość

Your e-mail address will never be displayed on the site.
X

Historia tematu: Stara maszyna, produkcja lata 80-te - co z certyfikacją na znak CE?

Maks. pokazywanych 6 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
1 miesiąc 2 tygodni temu #786

Pani Beato, podobnie jak w powyższej odpowiedzi dotyczącej relokacji - tylko zamiast relokacji mamy modernizację. Dla jakiejkolwiek zmiany wykonywanej na maszynie niezgodnie z założeniami jej producenta wyszczególnionymi w instrukcji obsługi czy też dla starszych maszyn w DTR-kach, powyższe zdanie otrzymywałoby treść:

W chwili modernizacji maszyny, podmiot dokonujący takiej modernizacji powinien dokonać analizy zagrożeń i ocenić, czy ta modernizacja ma wpływ na zgodność z zasadniczymi wymaganiami określonymi w załączniki nr I dyrektywy maszynowej. Jeżeli tak - z dniem modernizacji maszyna musi zostać dostosowana do nowych wymagań zawartych w dyrektywie maszynowej, jeżeli nie - maszyna zostaje oddana do użytku.

Powyższą modernizację będziemy wtedy definiować jako "głęboką modernizację".

Pytanie zatem jest następujące - czy np. dołożenie dodatkowych osłon, spięcie ich krańcówkami - jest traktowane jako "głęboka modernizacja". Nie ma tutaj jednej odpowiedzi - przez niektórych inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy taka zmiana będzie definiowana jako "głęboka modernizacja", przez innych inspektorów PIP nie będzie ona tak kategoryzowana.

My zalecamy zdrowy rozsądek i realne określenie, czy wg Państwa, takie zmiany mają wpływ na zgodność z wymaganiami zawartymi w załączniki I do dyrektywy maszynowej 2006/42/WE.

 • Beata
 • Avatar
1 miesiąc 3 tygodni temu #780

Witam,

Podobnie jak w zapytaniu Artura, mamy dwie maszyny, które zostały wyprodukowana i oddana do użytku 1999 i 2002 roku (Befama). Cały czas pracują. Maszyny posiadają tabliczkę z oznakowaniem CE. W czasie ich użytkowania zostały dołożone przez nas - użytkowników - elementy związane z bezpieczeństwem - czy w tej sytuacji CE producenta dalej obowiązuje? Jeśli nie, co powinniśmy zrobić?

Pozdrawiam

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
2 miesiąc 4 dni temu #775

Jeżeli na maszynę zostało w 2001 roku nadane oznaczenie CE, nadal to oznaczenie zachowuje ważność.

W chwili relokacji maszyny, podmiot dokonujący relokacji / zabudowy w nowym miejscu powinien dokonać analizy zagrożeń i ocenić, czy zmiana warunków użytkowania maszyny ma wpływ na zgodność z zasadniczymi wymaganiami określonymi w załączniki nr I dyrektywy maszynowej. Jeżeli tak - z dniem relokacji maszyna musi zostać dostosowana do nowych wymagań zawartych w dyrektywie maszynowej, jeżeli nie - maszyna zostaje oddana do użytku.

Nie wspominam już o tym, iż istnieją także polskie przepisy w zakresie użytkowania maszyn, określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

 • Artur
 • Avatar
2 miesiąc 4 dni temu #774

Witam, zwracam się z pytaniem: jak należy ocenić maszynę, która została wyprodukowana i oddana do użytku w Niemczech w roku 2001?. Cały czas pracowała w Niemczech, natomiast w roku 2020 została przywieziona do Polski. Maszyna posiada tabliczkę z oznakowaniem CE i datą produkcji 2001. Jakie wymagania formalne należy spełnić żeby użytkować ją w Polsce?

 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS
 • Paweł Piwowarczyk CERTIOS Avatar
5 miesiąc 1 tydzień temu #667

Tak, maszyny nawet jednostkowo produkowane na własny użytek również podlegają pod te same wymagania co inne maszyny. Także kwestia spełnienia wymagań dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, przygotowania dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, deklaracji zgodności oraz oznakowania maszyny znakiem CE pozostaje do spełnienia.

 • Arek
 • Avatar
5 miesiąc 2 tygodni temu #666

Dzień dobry, posiadamy samodzielnie skonturowaną maszynę, którą wykorzystujemy w produkcji własnej. Czy dla zgodności z przepisami powinniśmy zadbać o to aby posiadała znak CE?

Czas generowania strony: 0.056 s.