Topic-icon Pusta obudowa elektryczna

Więcej
1 miesiąc 2 tygodni temu #825

Witam.
Mam pytanie dotyczące obudowy przeznaczonej do sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Gdy wprowadzam na rynek obudowę z zamontowanym transformatorem 230Vac/12Vac to rzecz jasna że znakuję CE i wystawiam deklarację zgodności z dyrektywą LVD.

1)
Co w przypadku gdy taką samą obudowę wprowadzam bez transformatora?
Celem wprowadzania takiej obudowy jest to że klient może w niej zamontować inny transformator lub dowolne urządzenie elektryczne/elektroniczne.

2)
Czy akcesorium dodatkowego wyposażenia takiej obudowy, sprzedawane oddzielnie, np szyna po której można prowadzić przewody m.in. sieciowe 230V musi być oznakowana CE i posiadać deklarację zgodności?

Pozdrawiam.

Więcej
1 miesiąc 1 tydzień temu #828

Panie Robercie, jeżeli obudowa sama w sobie nie będzie posiadała części, które w przyszłości będą pod napięciem, to oczywiście wymagania formalne dyrektywy LVD 2014/35/UE nie będą miały zastosowania.

W momencie, kiedy taka szafa będzie zabudowana przez instalatora, taki instalator będzie zobowiązany wystawić deklarację zgodności na całość (jako, że w całości będzie to już urządzenie niskonapięciowe - podlegające pod wymagania dyrektywy niskonapięciowej LVD 2014/5/UE, znaku CE, deklaracji zgodności itp).

Po Pana stronie, jeżeli wie Pan, że produkt w przyszłości będzie produktem podlegającym pod konkretne zastosowanie - będzie odpowiednie techniczne przygotowanie tego wyrobu. Istnieje szereg norm opisujących tą kategorię, w związku z czym wszystkie komponenty powinny być zgodne z normami, nawet wtedy, kiedy formalna część znaku CE nie jest stosowana. Przykłady norm z tej branży:

- EN 62208 "Puste obudowy do rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych -- Wymagania ogólne"
- EN 60715 "Wymiary aparatury rozdzielczej i sterowniczej niskonapięciowej -- Znormalizowany montaż na szynach, w celu mechanicznego mocowania aparatury rozdzielczej, sterowniczej i akcesoriów"
- EN 60947-1 "Aparatura rozdzielcza i sterownicza niskonapięciowa -- Część 1: Postanowienia ogólne"
- EN 61439-1 "Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe -- Część 1: Postanowienia ogólne"

Wszystkie normy można nabyć na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego www.PKN.pl


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Więcej
1 miesiąc 1 tydzień temu #830

Dziękuję za odpowiedź.

A jak to wygląda w przypadku szaf typu Rack, pustych bez żadnej elektryki/elektroniki?
Jeżeli sprzedajemy szafę Rack "do złożenia" to czy możemy na nią wystawić deklarację zgodności? Pytam bo często klient od nas tego oczekuje.
I jeszcze jedno. Na już złożoną szafę Rack na jaką normę można się powołać? Czy to będzie EN 62208 czy jest jakaś norma dedykowana?

Więcej
1 miesiąc 3 dni temu #832

Samo wystawienie deklaracji zgodności dotyczy produktów, podlegających wprost bezpośrednio pod wymagania jednej z dyrektyw przewidujących nadanie oznaczenia CE.

Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE mówi o produktach zasilanych napięciem z zakresu 50-1000V prądu przemiennego lub 75-1500V prądu stałego - pusta szafa nie jest zasilana jakimkolwiek napięciem.
Dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE mówi np. o emitowaniu fal elektromagnetycznych przez aparaturę - pusta szafa nie generuje fal elektromagnetycznych.
Dyrektywa o substancjach niebezpiecznych zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym RoHS 2011/65/UE mówi o produktach zasilanych napięciem z zakresu 0-1000V prądu przemiennego lub 0-1500V prądu stałego - pusta szafa nie jest zasilana jakimkolwiek napięciem.

Na podstawie powyższego należałoby stwierdzić, iż puste szafy nie będą spełniały wymagań formalnych (znak CE, deklaracja zgodności, itp.). Podmiot dokonujący zabudowy takiej szafy, w momencie oddania do użytku gotowej np. rozdzielnicy będzie wystawiał swoją deklarację zgodności na całość i będzie przytwierdzał do takiej zabudowanej szafy tabliczkę znamionową ze swoimi danymi oraz swoim znakiem CE.

Pan jako producent pustych szaf, przygotowuje je np. zgodnie z normą EN 62208, bez wystawienia dokumentu deklaracji zgodności czy nadania znaku CE. Jeżeli kontrahenci tego wymagają - może Pan wystawić dobrowolne oświadczenie, np. o zgodności z normą EN 62208, czy też o braku występowania substancji chemicznych zakazanych na mocy załącznika II dyrektywy 2011/65/UE. Formalnej deklaracji zgodności o zgodności dyrektywami LVD, EMC czy RoHS nie powinno się w tej sytuacji wystawiać - gdyż pusta szafa, nie podlega pod powyższe dyrektywy.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 7.09.2021
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 8.09.2021
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 9.09.2021
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY
Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOS
Czas generowania strony: 0.204 s.