Topic-icon Deklaracja zgodności przy imporcie zabawek spoza UE

  • Grzegorz
  • Grzegorz Avatar Autor
5 lata 3 tygodni temu #312

Witam.
Mam takie pytania:
1. Jakie dokumenty powinien posiadać towar importowany z poza UE przy odprawie celnej.
Chodzi o dokumenty pozwalające na wprowadzenie towaru do obrotu (nie o dokumenty związane z transportem takie jak list załadunkowy).
Nigdzie nie potrafię uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.
Wg zamieszczonych informacji na Państwa portalu znak CE na produkcie potwierdza deklaracje zgodności, która potwierdza normy EN71 itp.
Czyli czyli mam rozumieć że jeżeli na opakowaniu zabawki będzie umieszczony znak CE to urząd celny nie będzie wymagał dodatkowych dokumentów związanych z możliwością wprowadzenia tego produktu do obrotu na rynku UE?
2. Wielu eksporterów zapewnia mnie że wystarczy że produkt będzie posiadał certyfikat EN71. Mam przez to rozumieć że taki produkt nie będzie musiał posiadać oznaczeń CE na opakowaniu przy odprawie celnej a jedynie będę zobowiązany nanieść taki znak w sposób trwały wprowadzając go do obrotu (np w formie naklejki z znakiem CE i nformacją o importerze jak to ma miejsce przy sprzedaży wielu zabawek w Naszym kraju). Wówczas jeśli wystarczy certyfikat EN71 to jakie powinien zawierać informacje.
3. Czy informacją o importerze produktu która musi być umieszczona na zabawce, musi być już umieszczona podczas odprawy celnej czy mogę ją umieścić przed samą sprzedażą.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #318

Panie Grzegorzu:

1. Pod kątem wprowadzenia do obrotu musi występować dokument deklaracji zgodności. On jako jedyny świadczy o poprawny, wprowadzeniu do obrotu zabawki. Oprócz deklaracji zgodności najczęściej zabawkom będą towarzyszyły instrukcje napisane w języku polskim (zgodnie z dyrektywą zabawkową TOYS 2009/48/WE). Dyrektywa opisuje również jakie informacje muszą zostać umieszczone na opakowaniu produktu. Także w tych 3 kategoriach bym się poruszał - jak rozważałbym jakie elementy dokumentacyjne przygotować, mające być dostępne z towarem w sprzedaży. Deklaracja zgodności, instrukcja użytkowania, informacje na opakowaniu.

2. Spełnienie wymagań serii norm EN 71-x jest zasadne, aczkowiek znów - niewystarczające. Jeżeli produkty są zgodne z EN 71-x, można przypuszczać, iż techniczne są bezpiecznie wykonane. Certyfikaty EN 71-x przechowujemy we własnej dokumentacji oraz wracamy do naszej oceny zgodności. Cała kwestia proceduralna pozostaje nam i tak do wykonania (zgodnie z dyrektywą zabawkową 2009/48/WE).

3. Przed wprowadzeniem do obrotu informacja o importerze musi być naniesiona na opakowanie produktu - a więc jeszcze Państwa dostawca powinien Wasze dane na produkcie umieścić, a dopiero później wysyłać towar na teren EOG.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 12.12.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 13.12.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 14.12.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.079 s.