Topic-icon EN 71-8, a zestawy sprawnościowe

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #933

Dzień dobry

Nasza firma produkuje zestawy domowego placu zabaw składającego się z drabinek łączonych w trójkąt /\ (drewniane, linowe). Do takiej podstawy dołączane są inne elementy typu zjeżdżalnia, kółka gimnastyczne, krążki na linie, które nazywamy huśtawkami.

W ostatnim czasie Amazon odrzucił nam nasze deklaracje zgodności twierdząc, że na podstawie ich wiedzy tego typu konstrukcje przewracają się zgodnie z wymaganiami normy EN 71-8. Ponadto że sposób mocowania huśtawki za pomocą węzłów jest niedopuszczalne.

Analizując ww. normę czy jeżeli zmienimy nazwę z huśtawka na krążek gimnastyczny czy jest możliwość nie podchodzenia pod wymagania jak dla huśtawki

I drugie pytanie. Zgodnie z normą stabilność dla urządzeń których upadek jest większy niż 600 mm należy przeliczyć powierzchnię co określa ilość użytkowników i przyłożyć silę 120 N dla każdego użytkownika. Po zrobieniu tego odnotować czy urządzenie się przewróciło.

I mamy tutaj zagłostkę. Czy jeżeli w instrukcji określiliśmy, że zestaw dla jednego użytkownika to nadal musimy liczyć i przewracać siłą jak dla wszystkich. Jeżeli nie zależnie od tego jaką siłą to co jeżeli nie jesteśmy ze względu na konstrukcję urządzenia osiągnąć odpowiedniej siły ponieważ zostanie przekroczony punkt stabilności gdzie siła spada ale urządzenie nadal się nie przewraca. Co wtedy, do kiedy dokonywać próby. Brakuje nam informacji jak przy innych próbach że np. do 10 stopni i teraz nie wiemy czy nasz wyrób jest bezpieczny czy też nie w myśl normy bo patrząc na to jak się wyrób zachowuje jest bezpieczny. Przekroczenie punktu stabilności naszym zdaniem będzie działaniem zamierzonym i nie da się go wyeliminować. I teraz który zapis jest nadrzędny Dyrektywy odnośnie analizy ryzyka i zaproponowania działań zapobiegawczych czy normy??

Załączniki:

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #934

Dzień dobry

Proszę o podpowiedź. Nasza firma produkuje zestawy jak w załączeniu. W ostatnim czasie Amazon zakwestionował nam stabilność tego wyrobu powołując się na EN 71-8 oraz że huśtawka nie spełnia wymagań normy m.in. odnośnie mocowania za pomocą węzła.

Co do huśtawki to wg naszego nazewnictwa nie jest to huśtawka tylko talerzyk gimnastyczny.

Co do stabilności analizując uwagi Amazona jak to jest z wyznaczeniem siły. W naszej instrukcji jest jasno napisane, że dla jednego użytkownika a wg platformy możliwość wejścia jest dla kilku osób i w związku z tym oni wiedzą że po przyłożeniu siły wyrób się przewraca.

Z naszych wewnętrznych prób oczywiście zgadzamy się że wyrób się przewróci jak każdy beż stałego montażu do podłoża. Uważamy jednak że nie ma możliwości uzyskania siły nacisku większej niż w wymaganiach normy tj. 120 N na użytkownika, ponieważ w pewnym momencie przekroczymy punkt stabilności. Urządzenie wychyli się ale nie poosiągawszy wymaganego nacisku. Z naszych wewnętrznych prób wynika że zestaw nie przewraca się pomimo przekroczenia ponad 10 stopni od pozycji startowej. Co w takiej sytuacji. Jak udowodnić bezpieczeństwo naszego wyrobu ponieważ uważamy że w tym przypadku nie do końca norma przewiduje zaistniałą sytuację. Czy możemy podeprzeć się innymi zapisami norm EN 71-1 i -8 gdzie próby dokonuje się do przechylenia wyrobu do 10 stopni??

Załączniki:

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #935

Panie Przemysławie nie wiem na które rynki Pan zamierza wprowadzić produkt do obrotu przez Amazon, lecz proszę pamiętać, iż dyrektywa zabawkowa 2009/48/WE, normy zharmonizowane, znak CE, deklaracja zgodności dla zabawek itp. są wymaganiami stosowanymi na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE + Norwegia, Islandia i Lichtenstein). Jeżeli wprowadzenie do obrotu miałoby miejsce na innych rynkach, panują już na nich inne wymagania.

Pod kątem kategoryzacji talerzyk gimnastyczny / huśtawka - definicje muszą być zgodne z zastosowaniem. Jeżeli pod kątem definicji produkt podlega pod wymagania dla huśtawek - takowe wymagania należało będzie spełnić, jeżeli nie - dane wymagania nie będą miały zastosowania. Aczkolwiek to nie nazwa tutaj będzie miała znaczenie, a zastosowanie (możliwe do przewidzenia dla użytkownika).

W takiej sytuacji proszę zasięgnąć informacji w jednostkach akredytowanych badających fizycznie takie urządzenia pod kątem zgodności z EN 71-8. W Polsce są to:

Akredytacja nr AB1791 - Berry Superfos Lubień Sp. z o.o. - Kaliska 140; 87-840 Lubień Kujawski
Akredytacja nr AB731 - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Pl. Powstańców Warszawy 1; 00-950 Warszawa
Akredytacja nr AB904 - TUV Rheinland Polska Sp. z o.o. - ul. Wolności 347; 41-800 Zabrze
Akredytacja nr AB910 - Instytut Techniki Górniczej KOMAG - ul. Pszczyńska 37; 44-101 Gliwice

W nich uzyska Pan informację z pierwszej ręki pod kątem interpretacji danego wymagania normy EN 71-8.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 18.04.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 19.04.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 20.04.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY ...

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #936

Dziękuję za odpowiedź.

Cóż dalej wiem że nic nie wiem. Z UOKiK kontaktowałem się napisaniem pytania tutaj. Ich odpowiedź cyt. Niebadamy takich wyrobów. I tyle ich pomocy. Inne nie udzielą informacji. Należy zgłosić wyrób do badań.
Cóż spróbuję poszukać pomocy na zagranicznych forach, ewentualnie jednostkach badawczych

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #937

Panie Przemku, faktycznie te laboratoria wiedzą jak badać huśtawki, jednak mogą nie chcieć dzielić się taką wiedzą bezpłatnie - to standardowa praktyka.

Proszę spróbować napisać do jednostki HAMILTON - do Pani Joanny Janickiej - być może będzie ona Panu w stanie pomóc - adres e-mail: jjanicka@jsh.com.pl .


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 18.04.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 19.04.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 20.04.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY ...

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.796 s.