Topic-icon Produkty dla dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia

Więcej
5 miesiąc 2 tygodni temu #985

Czy produkując puzzle dla osób powyżej 14 roku życia jestem zobowiązany do umieszczania deklaracji zgodności CE?

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #986

Z założenia, jeżeli produkt nie będzie użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 roku życia, nie będzie zabawką, nie będzie podlegał pod wymagania dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, nie będzie wystawiana dla produktu deklaracja zgodności, produkt nie będzie oznaczony znakiem CE.

Pytanie tylko, czy taki produkt faktycznie nie będzie użyty do zabawy przez dzieci poniżej 14 roku życia. Dyrektywa zabawkowa mówi nie tyle o przeznaczeniu producenta, a o realnym stosowaniu przez dzieci. Jeżeli produkt posiada cechy charakterystyczne zachęcające dzieci do zabawy, powinien być uznany za zabawkę.

W dużej mierze ma jeszcze wpływ na ten fakt kanał dystrybucji - jeżeli nasz produkt będzie sprzedawany w sklepie tylko z zabawkami, lub w większym ogólnobranżowym sklepie na stoisku z zabawkami - należało będzie stwierdzić, iż jego producent powinien jednak zrobić z tego produktu zabawkę.

Dyrektywa zabawkowa TSD 2009/48/WE przewiduje także pewne wyłączenia, gdzie np. puzzle powyżej 500 elementów, niezależnie od kategorii wiekowej, są wyłączone z zakresu stosowania tej dyrektywy, a więc również bez znaku CE i bez deklaracji zgodności dla zabawek.

Najczęściej - jeżeli wyrób jest "na granicy", może być używany przez dzieci poniżej 14 roku życia oraz przez młodzież i dorosłych - dyrektywa zabawkowa TSD będzie miała zastosowanie do takiego produktu.


Najbliższe szkolenia - samodzielne nadanie znaku CE (990PLN netto/os):
- Dyrektywa maszynowa MD 2006/42/WE - ON-LINE – 18.04.2023
- Dyrektywy elektryczne LVD EMC RoHS II - ON-LINE – 19.04.2023
- Dyrektyw zabawkowa TOYS - ON-LINE – 20.04.2023
KURSY ON-LINE, Kraków oraz Warszawa - SZCZEGÓŁY ...

Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: PPPaweł Piwowarczyk CERTIOSKatarzyna Kowalik CERTIOS
Czas generowania strony: 0.034 s.