pralka

CZEGO MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ Z ETYKIETY ENERGETYCZNEJ SPRZĘTU AGD?

 

Kupno nowego telewizora, lodówki, pralki czy zmywarki to dla większości rodzin duży wydatek. Każdy z nas chce kupić sprzęt gospodarstwa domowego w rozsądnej cenie, niezagrażający środowisku oraz taki, który podczas eksploatacji nie nadwyręży naszego budżetu. Z pomocą przychodzą informacje przedstawione na etykietach
energetycznych dołączone do sprzętu gospodarstwa domowego. Obowiązek etykietowania reguluje dyrektywa 2010/30/UE, która w Polsce została wdrożona ustawą z dnia 14 września 2012 r. o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię.

 

Co to jest etykieta energetyczna?

Etykieta energetyczna to nalepka lub tabliczka zawierająca informacje o klasie efektywności energetycznej oraz innych podstawowych zasobach zużywanych przez dany produkt. Klasy efektywności energetycznej informują o średnim zużyciu prądu przez sprzęt gospodarstwa domowego w ciągu roku. Klasę oznacza się literami od A do G. Najwyższą klasą jest A+++, która oznacza, że zużycie prądu w urządzeniu jest minimalne. Najniższa klasa oznaczona jest literą G i oznacza, że za prąd zapłacimy dużo więcej niż w przypadku urządzenia o klasie A+++. Etykieta powinna zawierać siedem klas efektywności energetycznej. Są też przypadki, kiedy będzie dziesięć klas. Kolor zielony wyszczególnia urządzenia o klasach najbardziej efektywnych energetycznie, natomiast kolor czerwone informuje, że pobór energii przez urządzenie jest bardzo wysoki. Oznaczenia, które oprócz klasy efektywności pojawiają się na etykietach mają następujące znaczenie:

Lodówka     Pralka:     Zmywarka:

  

Relacja pomiędzy klasą efektywności, a ceną urządzenia

Dzięki wyższej klasie efektywności energetycznej urządzenia zapłacimy mniej za jego użytkowanie. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty, już nie jest tak pięknie. Przeprowadzimy obliczenia na przykładzie czterech podobnych lodówek o różnych klasach. Do obliczeń przyjmijmy, że koszt 1 kWh energii elektrycznej to około 0,60 zł. Roczny koszt pracy poszczególnych lodówek przedstawia się następująco:

 

Lp. Model  Przybliżona cena zakupu 

Klasa efektywności 

energetycznej

Roczne zużycie prądu  Roczny koszt zużytej energii
1  Whirlpool WBE3321 NFS 1200 zł

A

372 kWh 223 zł
 Bosch KGV36NL20 1500 zł  A+ 288 kWh  173 zł
 Whirlpool WBE34132A++X 1600 zł  A++ 222 kWh  133 zł
4 BOSCH KGE49AL41 2500 zł A+++ 149 kWh 89 zł

 

Analizując powyższą tabelę można wywnioskować, że lodówka o niższej klasie energetycznej pochłonie w ciągu roku ok. 200 złotych. Lodówki A+++ zużyją w tym czasie prąd za mniej niż 100 złotych. Jednak różnica cen zakupu przy lodówkach A i A+++ wynosi ok. 1300 złotych, a bywa, że jest jeszcze większa. W związku z tym koszty zakupu bardziej energooszczędnej lodówki mogą zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Dodatkowo okres gwarancji wynosi zwykle 2 lata. W przypadku, kiedy lodówka zepsuje się po gwarancji, cała oszczędność na prądzie pójdzie na marne. Podobnie ma się relacja ceny zakupu do kosztów eksploatacji w przypadku innych urządzeń, tj. pralek, zmywarek, telewizorów czy klimatyzatorów.

Faktem jest, że ochrona środowiska kosztuje, a produkty bardziej ekologiczne są droższe od tych mniej ekologicznych. Jednak kupując lodówkę, pralkę czy inny sprzęt AGD warto zwrócić uwagę, że ten poniesiony koszt zwróci się w postaci mniejszego zużycia węgla wykorzystywanego do produkcji energii zasilającej tą lodówkę lub mniejszej ilości ścieków zrzucanych do kanalizacji przez naszą zmywarkę. Dzięki temu jadąc na Mazury będziemy pływać po nieco czystszym jeziorze, a chodząc po górach nie zobaczymy już tylu chorych, powalonych drzew. To są wartości, które trudno jest mierzyć za pomocą pieniądza, dlatego wybierając sprzęty do naszych mieszkań spojrzyjmy na nie z troszkę szerszej perspektywy.

 

 

 

Znak CE, certyfikat CE, deklaracja zgodności - wybierz interesującą Cię kategorię:

start-szkolenia więcej...

Szkolenia - oznaczenie CE

Prowadzimy szkolenia w zakresie:

- samodzielnego spełnienia wymagań dyrektyw przewidujących oznakowanie CE

- wymagań dyrektyw: MD 2006/42/WE, LVD 2014/35/UE, EMC 2014/30/UE, RoHS 2011/65/UE, TOYS 2009/48/WE, CPR 305/2011, PPE 2016/425.