Zadzwoń: Znak CE: +48 790 250 575, Systemy ISO: +48 607 147 575 lub NAPISZ DO NAS!
Brak wydarzeń

gumki

GUMKI NA BRANSOLETKI - ZNAK CE 

 

Moda na bransoletki zaplatane własnoręcznie z kolorowych gumek trwa w najlepsze. Jednak w mediach pojawiają się informacje o toksyczności gumek, szczególnie w kontekście gumek sprowadzanych z Chin. Po czym poznać, że gumki są bezpieczne, a zabawa nimi nie spowoduje u dziecka alergii lub jeszcze gorszych skutków (z chorobą nowotworową włącznie!)? Zgodnie z prawem europejskim gumki na bransoletki są zabawką, ponieważ służą do zabawy dla dzieci do lat 14. W związku z tym powinny one spełniać wymagania prawne obowiązujące na zabawki, a więc powinny posiadać oznakowanie CE, deklarację zgodności oraz powinny przejść pozytywnie badania wykluczające ich szkodliwość. Rodzic, który zamierza kupić dziecku gumki na bransoletki powinien w przyjrzeć się informacjom na opakowaniu. Co powinny one zawierać?

 

INFORMACJE NA OPAKOWANIU GUMEK NA BRANSOLETKI 

 1. Nazwa i adres producenta, a także importera, jeśli wyrób był wyprodukowany poza granicami Unii Europejskiej. Importerem będzie najczęściej polska firma, która sprowadza wyrób z Chin i jest odpowiedzialna za jego bezpieczeństwo po wprowadzeniu go na rynek polski. To od tej firmy należy zgłosić się w pierwszej kolejności, jeśli produkt wzbudzi nasze podejrzenia,

 2. Znak CE, jednak ważny jest wygląd znaku. Prawidłowe oznakowanie CE powinno mieć czarny kolor i odpowiednie odstępy między literami. Jeśli znak CE jest inny niż podany poniżej wówczas lepiej nie kupować gumek,

  znak-ce 

  - prawidłowy znak CE  znak-CE

  - nieprawidłowy znak CE 3. Ostrzeżenie w języku polskim. Ze względu na małe elementy występujące w zabawce produkt nie jest przeznaczony dla dzieci do lat 3. W związku z tym na opakowaniu powinno znaleźć się ostrzeżenie słowne lub przynajmniej piktogram:

 

Jeśli na opakowaniu nie ma podanych powyżej zawartych informacji możemy mieć podejrzenia, że podmiot wprowadzający gumki do obrotu nie spełnił wymagań dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, nie nadał prawidłowo oznakowanie CE na zabawkę, a co za tym idzie prawdopodobnie też nie zrobił badań zabawki pod kątem bezpieczeństwa. W takim wypadku najlepiej nie kupować gumek, a swoje uwagi zgłosić do importera lub do najbliższego oddziału Inspekcji Handlowej.