Brak wydarzeń

samolot

ZABAWKOWY SZAŁ ŚWIĄTECZNY

Zbliża się okres świąteczny, o czym przypominają nam kolorowe reklamy, „ubrane” galerie oraz przyciągające wzrok witryny sklepów. Okres przedświąteczny lubiany przez wielu, wzbudza również negatywne odczucia.

 

Przepełnione sklepy, zakupy na ostatnią chwilę, brak pomysłów na prezenty. Co roku powtarzamy sobie, że zaczniemy zakupy wcześniej, a wychodzi jak zawsze. W szale świątecznych zakupów zwracajmy uwagę na to, co kupujemy zwłaszcza dla najmłodszych. Sklepy są przepełnione ładnymi, kolorowymi zabawkami, które przyciągają wzrok, lecz poza zwracaniem uwagi na atrakcyjność i cenę zabawki warto zastanowić się, czy jest ona bezpieczna dla naszych dzieci? Często nawet o tym nie pomyślimy, a warto to sprawdzić. Jak?

 

Informacje na opakowaniu zabawki

Na opakowaniu zabawki powinniśmy znaleźć najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa, tj.:

 

1. Oznakowanie CE dla zabawki

Zabawki posiadające prawidłowe oznaczenie CE będą bezpieczne, gdyż świadczy ono o tym, że producent zrobił badania pod kątem bezpieczeństwa i sprawdził jakość swojego wyrobu. Ale czy zwracamy na to uwagę? Czy może bierzemy z półki to, co po prostu jest ładne? Niestety nasz rynek zalany jest zabawkami chińskiej produkcji i zwłaszcza te zabawki należy sprawdzić pod kątem oznaczenia CE. Wydaje nam się, że oznaczenie CE to unijny wymysł, dodatkowa forma zarabiania pieniędzy. NIE. Oznaczenie CE nadaje się wówczas, gdy produkt jest bezpieczny, z ten znaczek jest dowodem i potwierdzeniem bezpieczeństwa. Jednak, nawet gdy zauważymy na zabawce lub jej opakowaniu znak CE warto jeszcze pomyśleć, czy nie wygląda on podejrzanie. Prawidłowy znak CE nie może mieć liter położonych zbyt blisko siebie i nie powinien być zniekształcony w jakąkolwiek stronę.

 

prawidłowy znak CE nieprawidłowy znak CE
PRAWIDŁOWY ZNAK CE NIEPRAWIDŁOWY ZNAK CE

 

2. Nazwę i adres producenta zabawki

Wydaje nam się rzeczą oczywistą, że producent umieści na zabawce swoje dane. Jednak wielu producentów, szczególnie jeśli są małymi firmami, zarejestowanymi w mieszkaniach prywatnych, nie chce tego robić. Oczywiście to czy producent jest mały czy duży nie ma kompletnie znaczenia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zabawki, gdyż takie same zasady obowiązują wszystkich. Mimo to, niektórzy nie chcą podawać swoich danych adresowych i zamiast nich umieszczają na zabawce tylko adres strony internetowej. Nie powinno tak być, ponieważ jeśli zabawka okaże się wadliwa wówczas klient musi mieć możliwość zwrócić sie bezpośrednio do producenta. I to nawet jeśli reklamację składałby nie u niego lecz w sklepie, w którym dokonał zakupu. Poza tym w przypadku niektórych typów zabawek, na przykład zestawów chemicznych lub zabawek zapachowych klient może chcieć zasięgnąć dodatkowych informacji o składzie zabawki, szczególnie jeśli ma w domu małego alergika. Z przytoczonych powodów lepiej zawczasu zwrócić uwagę, czy opakowanie zawiera nazwę i adres producenta, niż dopiero w razie problemów lub pytań szukać jego danych na stronach internetowych, które mogą już dawno nie istnieć.

 

3. Nazwa i adres importera

One też powinny być widoczne na opakowaniu, jeśli zabawka była sprowadzana spoza Unii Europejskiej. Tym bardziej, że do zagranicznego producenta byłoby niezmiernie trudno trafić, szczególnie, że większość zabawek sprowadzanych na nasz rynek pochodzi z dalekiego wschodu.

 

4. Ostrzeżenia bezpieczeństwa

Każda zabawka stwarza jakieś zagrożenia. Producent musi być ich świadomy podczas produkcji i powinien zrobić wszystko, aby te zagrożenia ograniczyć do minimum. Musi zastosować takie materiały i technikę wykonania, aby zabawka była bezpieczna. Oznacza to w praktyce, że farby, którymi pomalowano drewniane klocki nie mogą być toksyczne, a oczka pulszowego misia, muszą być przyszyte tak mocno, aby dziecko nie odłączyło ich od misia podczas zabawy. Czasem może się zdarzyć, że producent nie będzie w stanie wyeliminować zagrożeń stwarzanych przez jego zabawkę. W takim wypadku musi on umieścić na opakowaniu informacje, jakie to są zagrożenia oraz co wolno albo czego nie wolno robić, aby nie dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Chodzi tu między innymi o słynną przekreśloną buźkę, czyli oznaczenia zabawek nieprzeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat. Obok piktogramu buźki powinna być także informacja, dlaczego ta zabawka nie jest dla tak małych dzieci (np. zawiera małe elementy) oraz co może się stać jeśli jednak przekażemy ją dziecku poniżej 3 lat (np. istnieje możliwość uduszenia). Piktogram oznaczający dziecko poniżej 3 lat jest najbardziej popularnym i rozpoznawalnym. Jednak nie jest jedynym ostrzeżeniem, jakie na zabawce można spotkać. Jeśli w zabawce są substancje uczulające wówczas taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu. Wszelkie maski, hełmy przebrania powinny mieć ostrzeżenie że nie pełnią funkcji ochronnej. Listę ostrzeżeń można bardzo długo wymieniać. Najważniejsze jest to, że podczas kupowania zabawki powinniśmy na nie zwrócić uwagę, gdyż świadome kupowanie chroni nasze dzieci.

 piktogram dzieci poniżej 3 lat

 

 

Podczas świątecznych zakupów zwróćmy na to uwagę, nie róbmy zakupów w biegu. Zabawki to szczególny produkt, który musi być bezpieczny i aby nasze dzieci mogło się nimi bezpiecznie bawić.

podstrona-szkolenia więcej...

Szkolenia - oznaczenie CE

Sprawdź ofertę szkoleń w zakresie samodzielnego nadania znaku CE!

 

podstrona-faq więcej...

Usługi doradcze

Poznaj usługi doradcze, jakie świadczymy w zakresie procesów związanych z tematyką oznaczenia CE.

podstrona-kontakt więcej...

Forum - pytania i odpowiedzi dotyczące oznaczenia CE

Znajdź więcej informacji dotyczących oznaczenia CE - Wszystkie w jednym miejscu - na forum poświęconym tylko i wyłącznie tematyce oznaczenia CE.