Zadzwoń: Systemy ISO: +48 693 398 917, Znak CE: +48 600 488 875 lub NAPISZ DO NAS!

Wdrożenie systemu zarządzania jakością w laboratorium
Akredytacja ISO/IEC 17025:2005

 

System zarządzania laboratorium, zwany również systemem zarządzania jakością w laboratorium jest opisany w normie ISO/IEC 17025. Zasady określone w tym standardzie odnoszą się do laboratoriów badawczych i wzorcujących. Norma składa się z rozdziałów podzielonych tematycznie na wymagania w zakresie organizacji pracy (rozdział 4) oraz wymagania techniczne (rozdział 5).

 

Norma ISO/IEC 17025

iso w laboratoriumCelem systemu zgodnego z ISO 17025 jest zapewnienie, że wyniki badań i wzorcowań otrzymywane przez laboratorium są rzetelne i wiarygodne. Laboratorium, które spełnia wszystkie wymagania normy może ubiegać się o akredytację. Akredytacja jest sprawdzeniem działania systemu przez niezależną jednostkę akredytującą – Polskie Centrum Akredytacji. Dzięki pozytywnemu wynikowi audytu akredytującego laboratorium może sygnować swoje wyniki znaczkiem PCA. W niektórych przypadkach, np. badania środowiska pracy, akredytacja jest niezbędna, aby wyniki badań były ważne z punktu widzenia klienta laboratorium. Wdrożenie systemu zarządzania laboratorium badawczym/wzorcującym jest dużym wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych konsultantów, którzy pomogą opracować dokumentację, przeszkolą pracowników i dobrze przygotują laboratorium do audytu ze strony Polskiego Centrum Akredytacji.

 

Korzyści z wdrożenia systemu
  • System zarządzania laboratorium porządkuje prace. Łatwiej znaleźć dokumenty, wyniki analiz, dane z badań
  • Rozszerzenie rynku badań komercyjnych na klientów, dla których ważne jest posiadanie akredytacji
  • Uzyskanie potwierdzenia wiarygodności wyników badań i wzorcowań
  • Możliwość poprawy pracy dzięki uczestnictwu w badaniach biegłości lub porównaniach międzylaboratoryjnych

 

Dlaczego warto współpracować z nami podczas wdrożenia systemu ISO/IEC 17025?

Laboratorium może wdrożyć systemu zarządzania jakością samodzielnie lub skorzystać z pomocy konsultanta. Dlaczego lepiej to zrobić z nami? Będzie:

  • szybciej,
  • sprawniej,
  • taniej.

 

Zbudujemy dokumentację wymaganą przez normę ISO/IEC 17025

Przeszkolimy personel pod kątem systemu zarządzania jakością, w tym Audytora Wewnętrznego

Przeprowadzimy pierwszy audyt wewnętrzny zgodnie z ISO/ IEC 17025

Możemy uczestniczyć w akredytacji i pomożemy w usuwaniu działań korygujących

 

Z przyjemnością pomożemy zbudować system jakości  także w Państwa laboratorium. Wystarczy napisać lub zadzwonić do nas!

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!

Usługa jest realizowana we współpracy z:

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

CZY JEST NARUSZONA ZASADA NIEZALEŻNOŚCI JEŚLI KIEROWNIK JAKOŚCI PODLEGA KIEROWNIKOWI TECHNICZNEMU?

Pytanie:

Czy nie jest naruszona zasada niezależności, jeżeli Kierownik Laboratorium podlega temu samemu Dyrektorowi, któremu podlega Dział Jakości, oraz zachodzi służbowa podległość pomiędzy Kierownikiem Laboratorium, któremu jednocześnie powierzono funkcję Kierownika Technicznego, a Kierownikiem Jakości, który jest jednocześnie jednym z pracowników laboratorium?

Odpowiedź:

Nie powinno być problemu z sytuacją, którą Pani opisała. W małych laboratoriach, jedna osoba może pełnić różne funkcje, w tym jednocześnie robić badania i być Kierownikiem Technicznym czy Jakości. Przedstawiona podległość służbowa też nie powinna stwarzać niezgodności, ponieważ w interesie Kierownika Jakości nie jest działanie na przekór interesom Kierownika Technicznego – obojgu powinno zależeć na zachowaniu jakości badań, a nawet można powiedzieć, że Kierownik Jakości, który sam wykonuje badania będzie robił to dokładniej bo zgodnie z wszystkimi ISO-wskimi zasadami, które sam wprowadził.

 

KTO JEST NAJWYŻSZYM KIEROWNICTWEM W ROZUMIENIU ISO 17025?

Pytanie:

Laboratorium wydzielone jest jako jedna z komórek organizacyjnych firmy. Czy najwyższe kierownictwo w rozumieniu normy stanowi zarząd firmy (prezes) czy kierownik laboratorium? Kto powinien dokonywać przeglądów zarządzania?

Odpowiedź:

Wszystko zależy od tego czy laboratorium jest niezależną, samofinansującą się strukturą czy jest zależna od prezesa organizacji, do której należy. Jeśli jest niezależne wówczas kierownictwem najwyższym laboratorium będzie kierownik laboratorium, kierownik techniczny i kierownik jakości. Jeśli jest zależne od decyzji prezesa firmy wówczas trzeba go również uwzględnić w najwyższym kierownictwie. Ewentualnie można zajrzeć do zakresu obowiązków kierownika laboratorium i sprawdzić jak bardzo jest niezależny w swoim działaniu, tj. czy może podejmować samodzielne decyzje zakupowe i inne, zatrudniać pracowników, występować w imieniu laboratorium przed stronami zainteresowanymi itd.

podstrona-szkolenia więcej...

Szkolenia

Sprawdź ofertę szkoleń w zakresie systemów zarządzania ISO i oznakowania CE.

 

podstrona-faq więcej...

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania dotyczące systemów zarządzania i oznaczenia CE.

podstrona-kontakt więcej...

Kontakt

Sprawdź dane kontaktowe, mapę dojazdu lub wypełnij formularz kontaktowy...